ترمیم آسیب‌های ساختاری پوست با روش تحریک مکانیکال را میکرونیدلینگ می‌گویند. این کار بافت تغییردیده و آسیب‌یافته را بازسازی می‌نماید. هدف درمان میکرونیدلینگ بهبود عملکرد و ظاهر پوست است. چند میلیون میکروکانال در درم و اپیدرم با بهره‌گیری از سوزن‌های بسیار ریز طی فرایند میکرونیدلینگ ایجاد می‌شوند. در خصوص میکرونیدلینگ موارد زیادی وجود دارد که باید بدانید. مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا با بهره‌گیری از تیم پزشکی متخصص و مجرب آماده ارائه هرگونه مشاوره در زمینه میکرونیدلینگ می‌باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص میکرونیدلینگ یا رزرو نوبت در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۲۶۶۰۱۹۰۰۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰ تماس حاصل فرمایید.

مراقبت های بعد از درمان

نیدلینگ پوست درد بسیار کمی دارد اما ممکن است برخی بیماران پس از انجام میکرونیدلینگ برای مدت چند روز یا حتی بیشتر، بسته به شدت عارضه پوستی که داشته‌اند و نتیجتاً عمق دخول نیدل‌ها، خشکی، قرمزی و تورم پوست را تجربه نمایند.
توصیه می‌شود فرد تا چندین هفته پوست خود را در معرض تابش آفتاب قرار ندهد.
در مواردی که میکرونیدلینگ به منظور از بین بردن جای جوش به کار می‌رود، باید قبل از خواب پوست با یک پاک‌کننده ملایم تمیز شود. روز بعد نیز پوست باید مجدداً توسط پاک‌کننده تمیز شود. آرایش و استفاده از لوسیون نیز بلامانع خواهد بود.
از آنجایی که حفره‌های میکرو به سرعت بسته می‌شوند، احتمال بروز عفونت پس از فرآیند میکرونیدلینگ بسیار کم است.
در صورتی که درمان‌گر لازم بداند، ممکن است برای بیمار آنتی بیوتیک نیز تجویز شود.
نوسازی و جوان شدن پوست را می‌توان بین ۲ هفته تا هشت ماه پس از انجام فرآیند میکرونیدلینگ بر روی پوست مشاهده کرد.
اسکارهایی که بر اثر سوختگی ایجاد شده‌اند، خیلی دیر به فرآیند میکرونیدلینگ پاسخ می‌دهند. ممکن است نتیجه نهایی در این موارد پس از شش ماه تا یک سال مشاهده گردد.

 

فواید میکرونیدلینگ

  • ریسک بروز hyperpigmentation تیره‌شدگی پوست به علت تولید بیش از حد رنگدانه‌ای به نام ملانین و ایجاد اسکار را کاهش می‌دهد و در نتیجه برای پوست‌های تیره بی‌خطر است.
  • برای پوست‌های نازک و حساس مناسب است.
  • درمان را می‌توان در مطب انجام داد و نیازی به ابزار و وسایل گران‌قیمت نیست.
  • بیماران می‌توانند فرآیند درمان را به راحتی تحمل کرده و آن را بپذیرند.
  • این روش به صرفه بوده و می‌تواند در مناطقی از پوست که برای لایه‌برداری یا لیزردرمانی مناسب نیستند، همچون دور چشم، انجام شود.
  • در مقایسه با روش‌های درمانی لیزری، در میکرونیدلینگ پوست سالم باقی مانده و آسیبی بدان وارد نمی‌شود، در نتیجه می‌توان با اطمینان خاطر، میکرونیدلینگ را در صورت نیاز مجدداً تکرار کرد.
  • در این روش، پس از انجام میکرونیدلینگ، بر روی پوست فرد، میان ناحیه تحت درمان قرار گرفته و نواحی کناری، خط و مرزی ایجاد نخواهد شد؛ چیزی که معمولاً در سایر فرآیندهای درمانی پوستی ایجاد می‌شود. بنابراین در روش میکرونیدلینگ نیازی به اعمال فرآیندهایی که معمولاً برای از بین بردن خطوط مرزی ایجاد شده مورد نیاز است، نخواهد بود.

بر حسب عمق نفوذ نیدل‌ها، بیمار می‌تواند ظرف مدت چند روز فعالیت‌های روزمره خود را از سر گیرد. در حالی‌که معمولاً بیمارانی که تحت فرآیندهای درمانی لیزری قرار می‌گیرند محدودیت‌ها و دوره درمان بیشتر و طولانی‌تری دارند.