فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد چگونه باید باشد؟

فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد نکته مهمی است که هنگام انجام لیزر باید به آن توجه کنید. لیزر موهای زائد یک روش زیبایی است که باعث می شود از اشعه لیزر برای از بین بردن موهای ناخواسته بدن استفاده شود. لیزر موهای زائد به عنوان یک راه حل سریع و طولانی مدت برای حذف موهای زائد در چند سال گذشته محبوبیت بسیار زیادی کسب کرده است.

این روش از همه روشهای متداول سنتی پیشی گرفته تا راه حلی موثر و طولانی مدت را تضمین می کند. اثرات این روش در مقایسه با سایر روشهای از بین بردن موهای زائد طولانی تر است. روشهای مختلفی برای لیزر کردن وجود دارد که به نوع پوست، ضخامت و تراکم موها بستگی دارند. لیزر موهای زائد برای افراد دارای موی تیره و پوست روشن بهتر جواب می دهد. لیزر به طور عمده میزان ملانین مو را هدف قرار می دهد. خطرات و اقدامات احتیاطی زیادی در رابطه با رفع موهای زائد از طریق لیزر وجود دارد که باید رعایت شوند، از جمله آنها می توان به فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد اشاره کرد، بنابراین بهتر است قبل از تصمیم گیری در این مورد با پزشک یا متخصص پوست مشورت شود.

از بین بردن کامل موهای زائد به چندین جلسه نیاز دارد که با توجه به پاسخگویی فرد نسبت به درمان در مورد تعداد و فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد تصمیم گیری می شود.

آشنایی با مراحل رشد مو برای تعیین فاصله ایده آل بین جلسات درمان با لیزر برای درک بهتر و تعیین فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد برای به حداکثر رساندن تاخیر در رشد موها، باید در مورد چرخه رشد مو بیشتر بدانید. مراحل مختلفی برای رشد مو وجود دارند که در زیر به آنها اشاره شده است.

آناژن

در یکی از مراحل رشد مو که به عنوان مرحله آناژن شناخته می شود، سلول های ماتریس برای تشکیل سلول های جدید ضرب می شوند و این بسته به محل رشد مو ممکن است به مدت شش سال ادامه یابد. مقدار زمانی که مو در این مرحله باقی می ماند، بر اساس ژنتیک فرد  تعیین می شود. اگر مو در این مرحله بیشتر بماند، بیشتر رشد می کند، زیرا رشد مو فقط در این مرحله اتفاق می افتد.

کاتاژن

بخش پایینی فولیکول به مرحله کاتاژن اشاره دارد. رشدی در این مرحله وجود ندارد، مو فقط در مرحله آناژن رشد می کند. در این مرحله رشد مو متوقف می شود. کاتاژن به معنای پایان مرحله تغذیه ای چرخه رشد است، زیرا در این مرحله جریان خون قطع می شود و مو مجبور است پیش از این اتفاق خود را احیا کند.

تلوژن

مرحله آخر، مرحله استراحت است که به عنوان فازتلوژن شناخته می شود. موها به مدت یک تا چهار ماه در این مرحله باقی می مانند و سلول های اپیدرم یا پوستی که فولیکول را در بر دارند، رشد می کنند تا موها را در جای خود مستحکم کنند. 10 تا 15 ٪ مو در این مرحله قرار دارد.

تاثیر فاصله ها روی تلوژن

نکات مهم و تاثیر گذار در تعیین فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد برای تعیین فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد باید به نکات زیر توجه کرد.

  • بعد از لیزر موهای آناژن به طور کامل از بین نمی روند، در واقع آنها تبدیل به موهای تلوژن می شوند. لیزر فقط رشد موهای آناژن را متوقف می کند. رشد موها تا حدود هفت روز پس از لیزر کردن همچنان ادامه دارد. به این نکته باید توجه کرد که لیزر موهای زائد موجب می شود تا موها در منطقه مورد نظر با سرعت بیشتری رشد پیدا کنند، تا سریعتر از بین بروند.
  • در نواحی مختلف بدن میزان تلوژن تفاوت خواهد داشت. به طور مثال، زیر بغل و بیکینی نسبت به پاها، بازوها و قفسه سینه از میزان تلوژن بالاتری برخوردار هستند، بنابراین این قسمت ها نسبت به سایر نقاط دیگر بدن به لیزر درمانی واکنش بیشتری نشان می دهند و تغییر بیشتری در تراکم موها دیده خواهد شد.
  •  در رشد موها با توجه به فصول سال اختلاف وجود دارد. به عنوان مثال، موهای اطراف چانه در ماه های منتهی به زمستان سریعتر رشد می کنند و در ماه های منتهی به تابستان رشد آنها کندتر می شود و این نقش مهمی در تعیین فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد خواهد داشت.
  •  در چرخه رشد موهای زنان و مردان تفاوت وجود دارد. البته این امر به دلیل عوامل ژنتیکی از یک فرد به فرد دیگر متفاوت است.

نکاتی که باید در فاصله بین جلسات لیزر دقت کنید

نتیجه گیری نهایی برای تعیین فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد با وجود مطالعات مختلف، باید تأکید کرد که چرخه رشد مو برای افراد مختلف متفاوت است.

این موضوع را باید قبل از نهایی کردن فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد در ذهن داشته باشید. انجمن متخصصین پوست، فاصله زمانی بین 6 تا 8 هفته را توصیه میکنند، اگرچه، بسته به محل مورد نظر، ممکن است این نیز متفاوت باشد. در ابتدا متخصصین پوست فاصله زمانی 6 هفته را در نظر میگیرند، اما بعد از ۴ تا ۶ جلسه درمان، اگر موها بسیار نازک شوند و تعدادشان هم کاهش پیدا کند، فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد به ۸ هفته افزایش پیدا می کند.

اگر بیش از حد لیزر موهای زائد انجام شود، چه اتفاقی می افتد؟

لیزر بیش از حد موها زائد در فاصله زمانی نزدیک به هم موجب آسیب رساندن به پوست می شود، از جمله این آسیب ها می توان به تورم و قرمزی پوست اشاره کرد.

چه عواملی در نتیجه گیری بهتر لیزر موهای زائد نقش دارند؟

نتیجه گیری بهتر لیزر موهای زائد به چند عامل از جمله سن، ژنتیک، مسائل پزشکی، داروهای تجویز شده و عوامل هورمونی بستگی دارد.

آیا در فاصله بین جلسات لیزر می توان اصلاح کرد؟

بله می توان در فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد از روش های کم خطر برای اصلاح استفاده کرد، البته بیش از دو تا سه بار مجاز به انجام این کار نیستید.

آیا شیردهی در تعیین فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد تاثیر دارد؟