علل، علائم و درمان

تیم متخصص مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا برای شما مقاله‌ای کامل در مورد علل و علائم به وجود آمدن چین و چروک پیشانی، همچنین انواع روش‌های درمان آن؛ فراهم کرده است.شما عزیزان می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت نتایج دقیق‌تر با متخصصین و پزشکان مجموعه پوست و موی رخ آرا مشورت کنید.

همه چیز درباره چروک پیشانی

علت بوجود آمدن چین و چروک پیشانی

دلیل اصلی به وجود آمدن چین و چروک های پیشانی کاهش تولید کلاژن و الاستین در پوست است. این پروتئین‌ها مسئول قابلیت ارتجاعی پوست ما هستند، اما با بالا رفتن سن تولید آن‌ها کاهش می‌یابد. اقدامات پیشگیرانه شامل به حداقل رساندن استرس و اضطراب، استفاده از SPF جهت محافظت از پوست در برابر اشعه‌های UV، اجتناب از سیگار کشیدن، نوشیدن فراوان آب و دنبال کردن یک برنامه روزانه جهت محافظت از پوست مخصوصاً استفاده از مرطوب کننده خوب می‌باشد.

انواع چین و چروک

مناسب‌ترین روش درمان چین و چروک‌های پیشانی از طریق علت به وجود آمدن چین و چروک‌ها تشخیص داده می‌شود:

چین و چروک های داینامیک

چین و چروک‌هایی که به دلیل حرکت عضلات به وجود آمده‌اند (مانند زمانی که لبخند می‌زنید، چشمان خود را چپ می‌کنید یا اخم می‌کنید) که با عنوان چین و چروک‌های داینامیک شناخته می‌شوند.چین و چروک‌های داینامیک معمولاً با تزریقات ضد پیری پوست مانند بوتاکس درمان می‌شوند که باعث می‌شود عضلات صورت ریلکس شوند.

چین و چروک های استاتیک

چین و چروک‌هایی که همیشه وجود دارند، حتی زمانی که عضلات صورت خود را حرکت نمی‌دهید، که با عنوان چین و چروک‌های استاتیک شناخته می‌شوند.چین و چروک‌های استاتیک معمولاً با استفاده از برداشتن لایه‌های آسیب دیده پوست درمان می‌شوند، مانند لایه‌برداری لیزری یا لایه‌برداری شیمیایی پوست.

چگونه می‌توانیم از به وجود آمدن چین و چروک پیشانی جلوگیری کنم؟

مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا در اینجا به معرفی برخی نکات که می‌توانید با آنها به طور موثر چین و چروک پیشانی خود را درمان کنید می‌پردازد.محافظت از پوست در برابر نور آفتاب بهترین پیشگیری از پیری پوست است. از یک کلاه لبه‌دار سفید و مقدار زیادی کرم ضد آفتاب برای جلوگیری از اشعه‌های مضر UV استفاده کنید. این کار به حفظ کلاژن طبیعی پوست برای مدت زمان بیشتر کمک می‌کند. تزریقات ضد پیری پوست مانند بوتاکس نیز می‌تواند به ریلکس کردن عضلات صورت و جلوگیری از به وجود آمدن چین و چروک‌های ناشی از حرکات تکراری صورت کمک کند.

درمان طبیعی چین و چروک پیشانی

مرطوب کردن

جهت کاستن چین و چروک‌های پیشانی به صورت طبیعی می‌توانید پوست خود را توسط روغن‌های طبیعی مانند روغن نارگیل، روغن آوکادو یا روغن جوجوبا هیدراته کنید.

لایه برداری

لایه‌برداری کمک می‌کند تا پوست نرم و هموار باقی بماند و موجب می‌شود تا محصولات مراقبتی پوست با نفوذ عمیق‌تر در پوست بهتر بتوانند کار کنند.

درمان چین و چروک پیشانی

لایه برداری شیمیایی پوست : در این روش از کنترل قدرت اسیدهای طبیعی و عناصر فعال برای لایه برداری عمیق پوست استفاده می‌شود. این درمان موجب تحریک رشد سلول‌های جدید و تولید کلاژن شده و کمک می‌کند تا پوستی جوان‌تر، شفاف‌تر و مقاوم‌تر داشته باشیم.

تزریق بوتاکس : عضلات بر اثر سیگنالی که از مغز و از طریق عصب‌ها فرستاده می‌شود منقبض می‌شوند. تزریقات ضد پیری پوست از طریق قطع کردن این سیگنال کار خود را انجام می‌دهند، که این باعث می‌شود تا عضلات ریلکس باقی مانده و نتوانند در پوست چین و چروک ایجاد کنند. تزریقات ضد پیری پوست مانند بوتاکس می‌توانند بر روی عضلاتی اعمال شوند که موجب ایجاد چین و چروک‌های پیشانی و خطوط اخم می‌شوند تا به آرامی پوست را نرم و هموار کنند.

تزریق ژل یا تزریق فیلر : فیلرهای پوستی می‌توانند برای چین و چروک‌های عمیق‌تر و پایدارتر گزینه مناسبی باشند. این درمان فوراً نتیجه بخش بوده و تا 12 ماه ثبات دارد. در این روش از تزریق یک محلول ویژه در زیر پوست استفاده می‌شود که موجب فربه شدن آن و پر کردن چین و چروک‌ها می‌شود.

اسکالپترا (Sculptra): از اسکالپترا برای درمان مجموعه‌ای از مشکلات پوستی استفاده می‌شود که شامل چین و چروک‌ها نیز هست. زمانی که این درمان توسط پزشک بر روی پیشانی صورت می‌گیرد به آرامی چین و چروک‌های پیشانی و خطوط اخم را نرم و هموار می‌سازد.

Fraxel : این درمان که به صورت لایه‌برداری لیزری انجام می‌شود سطح پوست و لایه‌های عمیق‌تر آن را مورد هدف قرار داده و موجب تحریک تولید کلاژن می‌شود. نتایج به دست آمده در این روش فوری و بلند مدت هستند، گرچه که این درمان یک دوره نقاهت دارد که برای بهبودی پوست شما نیاز است.

میکرونیدلینگ : میکرونیدلینگ یکی از روش‌های جوان‌سازی پوست است که در آن از سوزن‌هایی کوچک جهت ایجاد روزنه‌ها و سوراخ‌هایی کوچک در پوست استفاده می‌شود. این نقاط اتصال کوچک موجب برانگیختن واکنش التیام زخم در پوست، جایگزینی سلول‌های جدید و تولید کلاژن و الاستین می‌شوند. این باعث فربه شدن پوست شده و به هموار شدن چین و چروک‌های پیشانی کمک می‌کند.