جستجو کن...

پیگمانتاسیون

علل، علائم و درمان

تیم متخصص کلینیک پوست و موی رخ آرا برای شما مقاله‌ای کامل در مورد علل و علائم پیگمانتاسیون، همچنین انواع روش‌های درمان آن؛ فراهم کرده است.
شما عزیزان می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت نتایج دقیق‌تر با متخصصین و پزشکان مجموعه پوست و موی رخ آرا مشورت کنید.

تهران، بلوار کاوه ، بالاتر از دولت ، نبش بهار جنوبی ، پلاک۲ ، واحد۱۸ ۲۶۶۰۲۹۰۰ ۲۶۶۰۱۹۰۰

بدن شما حاوی رنگدانه‌ای (پیگمنت) به نام ملانین است که تعیین کننده رنگ پوست، چشم و موهای شماست. افرادی که پوست‌های تیره‌تری دارند نسبت به افراد دارای پوست روشن‌تر، ملانین بیشتری در سلول‌های پوست خود دارند. اما عدم تعادل‌ها و اختلالات پوستی می‌تواند موجب ایجاد ناسازگاری در رنگ و الگوی پوست و در نهایتاً ایجاد لک شود.
زمانی که سلول‌های پوست سالم باشند ظاهر آن طبیعی و هموار خواهد بود. زمانی که سلول‌های پوست آسیب‌دیده و یا ناسالم باشند جهت حفاظت از پوست ملانین اضافی تولید می‌شود. سلول‌هایی که رنگدانه تولید می‌کنند نیز ممکن است آسیب ببینند که این امر باعث جلوگیری از تولید ملانین می‌شود. در نتیجه ممکن است بخش‌هایی از پوست روشن‌تر شود (هیپوپیگمانتاسیون) یا تیره‌تر شود (هیپرپیگمانتاسیون) که هر دوی این‌ها مشکلات جدی پوستی هستند. در این مطلب بیشتر در مورد علائم هیپرپیگمانتاسیون صحبت خواهیم کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هیپوپیگمانتاسیون این مطلب را در مورد لکه‌های سفید بخوانید.

علت ایجاد پیگمانتاسیون

پیگمانتاسیون که با عنوان هیپرپیگمانتاسیون نیز شناخته می‌شود، می‌تواند به چند دلیل رخ دهد. با بالاتر رفتن سن تاثیرات آن نیز آشکارتر می‌شود و اگر آن را درمان نکنید می‌تواند بدتر شود.
دلایل متداول پیگمانتاسیون:

  • بیش از حد قرار گرفتن در معرض نور آفتاب
  • ژنتیک
  • تغییرات هورمونی
  • مشکلات پزشکی و آسیب به پوست (مانند سوختگی یا لک)

نشانه‌ها و علائم پیگمانتاسیون

  • لکه‌های تیره پوست که می‌توانند دارای سایزها و رنگ‌های متفاوتی باشند (هیپرپیگمانتاسیون)
  • لکه‌های روشن پوست (هیپوپیگمانتاسیون)
  • از دست دادن رنگدانه در چندین ناحیه مختلف پوست (هیپوپیگمانتاسیون)

درمان طبیعی پیگمانتاسیون

حتماً باید پوست خود را در برابر نور آفتاب محافظت کنید، استفاده روزانه از SPF می‌تواند از پوست در برابر اشعه‌های مضر UVA و UVB که باعث بدتر شدن پیگمانتاسیون می‌شوند محافظت کند.
داشتن یک شیوه زندگی سالم و استفاده از محصولات مراقبت از پوست به صورت روزمره می‌تواند به شفاف‌سازی پوست و داشتن رنگ پوستی یکسان کمک کند. محصولاتی که حاوی سولفورافان هستند می‌توانند به روشن‌تر شدن هیپرپیگمانتاسیون کمک کنند. همچنین می‌توانید از لایه‌برداری استفاده کنید که حاوی اسید گلیکولیک باشد، عنصری فعال که سلول‌های مرده پوست را از بین برده و لک‌های تیره را روشن می‌کند.

درمان پیگمانتاسیون

درمان‌های مختلفی برای کاهش لک‌های تیره یا پیگمانتاسیون وجود دارد. از سوی دیگر درمان پیگمانتاسیون (لک‌های روشن) سخت‌تر است زیرا ممکن است به دلیل عفونت قارچی یا پیسی رخ داده باشند. بهتر است تا در مورد مشکل خود حتماً با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

اگر برای شما مهم است که تشخیص درستی در زمینه پیگمانتاسیون دریافت کنید تیم کلینیک پوست و موی رخ آرا به شما کمک می‌کند تا بتوانید بهترین درمان را در اختیار داشته باشید.

لایه‌بردارهای پوستی

تعدادی از لایه‌بردارهای پوستی هستند که جهت درمان پیگمانتاسیون ساخته شده‌اند. در این درمان یک ماده شیمیایی غیر سمی بر روی پوست اعمال شده تا لایه‌هایی از پوست را به صورت طبیعی برداشته و نقصان‌ها را از بین ببرد. زمانی که سلول‌‍های مرده پوست از بین رفتند پیگمانتاسیون کاهش می‌یابد.

لیزر فرکشنال (Fraxel)

لیزر فرکشنال از هزاران ستون لیزری میکروسکوپی برای نفوذ به لایه‌های عمیق پوست و ایجاد زخم‌هایی بسیار کوچک استفاده می‌کند. این زخم‌ها واکنش ترمیم طبیعی بدن را تحریک کرده و موجب رشد سلول‌های جدید و سالم پوست می‌شوند.

CO2RE

از این درمان لیزری برای لایه‌برداری پوست استفاده می‌شود تا بتوان از این طریق پیگمانتاسیون را درمان کرد. این دستگاه لیزری سطح پوست و لایه‌های عمیق آن را مورد هدف قرار داده و موجب برانگیختن واکنش ترمیم طبیعی بدن می‌شود که این در نهایت موجب ایجاد لایه جدیدی از پوست می‌گردد. پس از انجام این درمان تنالیته رنگ پوست شما یکدست‌تر بوده و پوستی روشن‌تر خواهید داشت.

فرم ثبت نام مشاوره تلفنی رایگان
دیگر مشکلات زیبایی

علل ، علائم بروز انواع آکنه و درمان آن

آکنه

علل، علائم بروز انواع آکنه و درمان آن

علل ، علائم بروز جوش سرسیاه و درمان آن

جوش سرسیاه

علل، علائم بروز جوش سرسیاه و درمان آن

علل ، علائم بروز آفتاب سوختگی و درمان آن

آفتاب سوختگی

علل، علائم بروز آفتاب سوختگی و درمان آن

علل ، علائم بروز چروک چشم و درمان آن

چروک چشم

علل، علائم بروز چروک چشم و درمان آن

علل ، علائم بروز انواع لکه های پوستی و درمان آن

لکه های پوستی

علل، علائم بروز انواع لکه های پوستی و درمان آن

علل ، علائم بروز انواع خال و درمان آن

خال

علل، علائم بروز انواع خال و درمان آن

علل ، علائم بروز خط اخم و درمان آن

خط اخم

علل، علائم بروز خط اخم و درمان آن

علل ، علائم بروز خط لبخند و درمان آن

خط لبخند

علل، علائم بروز خط لبخند و درمان آن

چروک پیشانی

چروک پیشانی

علل، علائم بروز چروک پیشانی و درمان آن

غبغب

علل، علائم بروز غبغب و درمان آن

هماتوم

هماتوم

علل، علائم بروز هماتوم و درمان آن

هایپرهیدروز یا تعریق بیش از حد

هایپرهیدروز یا تعریق بیش ازحد

علل، علائم بروز هایپرهیدروز و درمان آن

دانه و توده ها

دانه ها و توده ها

علل، علائم بروز دانه ها و توده ها و درمان آن

میلیا

میلیا

علل، علائم بروز میلیا و درمان آن

چروک گردن

چروک گردن

علل، علائم بروز چروک گردن و درمان آن

چروک میان بینی و لب

چروک میان بینی و لب

علل، علائم بروز چروک میان بینی و لب و درمان آن