همه چیز درباره غبغب

علت عمده ایجاد غبغب بالا رفتن بیش از حد وزن و داشتن سبک زندگی ساکن و غیرفعال است. اما با بالا رفتن سن هم، پوست قابلیت ارتجاعی خود را از دست داده و دچار افتادگی می‌شود. همچنین عضلاتی که به طور مرتب فعالیت نداشته باشند، شل می‌شوند، و عضله پلاتیسما که از زیر فک تا گردن امتداد دارد نیز ازجمله این عضلات است. علاوه بر این، کم کردن میزان قابل توجهی وزن هم موجب شل شدن پوست اطراف ناحیه گردن می‌شود.

غبغب

علت بوجود آمدن غبغب

به غیر از پیری عوامل دیگری نیز می‌توانند در به وجود آمدن غبغب دست داشته باشند. هم آسیب‌های ناشی از نور آفتاب و هم سیگار کشیدن می‌توانند روند پیری را تسریع کنند که در نتیجه پوست قابلیت ارتجاعی و کلاژن خود را از دست می‌دهد. ژنتیک نیز می‌تواند نقش مهمی در پیشروی غبغب داشته باشد، کسانی که از لحاظ ژنتیکی مستعد هستند احتمال به وجود آمدن غبغب در آن‌ها بیشتر است. همچنین گفته می‌شود که خوابیدن مداوم به رو و یا طرفین ممکن است در طول زمان باعث به وجود آمدن غبغب شود.

علائم و نشانه‌های غبغب

هر چه سن بالاتر می‌رود طبیعتاً افتادگی صورت در اطراف چانه و فک بیشتر می‌شود. غبغب از آنجایی ظاهر می‌شود که موقعیت خط فک افتادگی داشته و محدوده صورت تمام می‌شود. این ضرورتاً نشان دهنده اضافه وزن یا داشتن مشکل در سلامتی نیست. زمانی که غبغب و چروک پوست با یکدیگر همراه باشند اصطلاحاً به آن "گردن بوقلمون" گفته می‌شود، همچنین ممکن است یک لایه دیگر از پوست در زیر فک افتادگی داشته باشد که بیشتر شبیه به فک دوم است.

چگونه می‌توانیم از افتادگی غبغب جلوگیری کنم؟

مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا در اینجا به معرفی برخی نکات که می‌توانید با آنها به طور موثر غبغب ناخواسته خود را درمان کنید می‌پردازد.

 • با اعمال SPF به صورت روزانه پوست خود را در برابر آسیب‌های ناشی از آفتاب محافظت کنید
 • سیگار نکشید
 • از محصولات مراقبت از پوست و ضد پیری پوست استفاده کنید که دارای پپتیدهای بالینی تایید شده هستند زیرا موجب تحریک تولید کلاژن طبیعی در پوست شده، پوست را استحکام بخشیده و چین و چروک‌ها را کاهش می‌دهند.
 • یک شیوه زندگی سالم و رژیم غذایی متعادل را در پیش بگیرید
 • در مورد درمان‌های حرفه‌ای که برای غبغب وجود دارند از یک متخصص پوست مشورت بگیرید.

درمان طبیعی غبغب

تمرینات صورت

 • دهان خود را ببندید و فک پایینی خود را به بیرون بدهید.
 • لب پایینی خود را بالا بیاورید.
 • ۱۰ تا ۱۵ ثانیه در این حالت بمانید (باید کشش را در زیر چانه خود حس کنید).
 • این تمرین را در سه سِت ۱۵ ثانیه‌ای تکرار کنید.

درمان غیر طبیعی طبیعی غبغب

تعدادی از درمان‌های حرفه‌ای زیبایی پوست برای غبغب و افتادگی پوست وجود دارند. برخی برای ایجاد ساختار و نظام‌مندی خط فک طراحی شده‌اند (مانند فیلرهای پوستی، اسکالپترا، لیفت با نخ)، درحالیکه تمرکز برخی دیگر بر روی جوان سازی و استحکام پوست است (مانند لایه‌برداری‌های شیمیایی و لیزری و میکرونیدلینگ). تیم مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا به شما کمک می‌کند تا بتوانید بهترین درمان را در اختیار داشته باشید.

تزریق ژل فیلر : این روش شامل تزریق یک محلول پزشکی به وسیله یک سوزن کوچک در زیر پوست است که ویژگی‌های چهره را افزایش داده و نواحی افتاده پوست را فربه و پُر می‌کند. اگر از این روش با تجویز درست پزشک استفاده شود به آرامی می‌تواند غبغب را هموار کرده، اثر آن را کاهش داده و به بازگشت ویژگی‌های طبیعی چهره کمک کند.

اسکالپترا : اسکالپترا نوعی فیلر پوستی است که از طریق تزریقاتی کوچک و در سطوح غلظت متفاوت اعمال می‌شود، اسکالپترا حاوی Poly-L-Lactic Acid است که جایگزینی برای کلاژن از دست رفته محسوب می‌شود و به قابلیت ارتجاعی پوست کمک می‌کند. این روش نواحی افسرده چهره که بر اثر پیری حجم خود را از دست داده‌اند پُر کرده و به ویژه در درمان غبغب موفق است.

لیفت با نخ (ترد لیفت) : ترد لیفت (thread lift) روشی جهت جوان‌سازی پوست است که از نخ‌های جراحی مخصوصی برای لیفت کردن افتادگی پوست استفاده کرده و ظاهری سفت‌تر و جوان‌تر به پوست می‌دهد. این نخ‌ها از اسید پلی اتیلن ساخته شده‌اند، یک ماده طبیعی که ۲۵ سال است در پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نخ‌ها به تدریج تولید کلاژن را تحریک کرده و موجب بازیابی حجم صورت و هموار کردن چین و چروک‌های عمیق می‌شوند.

لایه‌برداری پوست : این روش با مهار کردن قدرت اسیدهای طبیعی و ترکیبات فعال جهت لایه‌برداری عمیق پوست کار خود را انجام می‌دهد. این درمان رشد سلول‌های جدید و تولید کلاژن را تحریک کرده و به داشتن پوستی جوان‌تر، شفاف‌تر و مستحکم‌تر کمک می‌کند.

لایه‌برداری لیزری : لایه‌برداری لیزری یکی از پیشرفته‌ترین ترین روش‌های جوان‌سازی پوست است. در این روش از یک پرتوی حرارتی مخصوص برای ایجاد جراحت در پوست قدیمی استفاده می‌شود و این باعث می‌شود تا بدن نسبت به التیام زخم واکنش نشان داده و پوستی جدید و محکم‌تر بسازد که دارای منافذ کوچک‌تر و چین و چروک‌ها و لکه‌های کم‌تر است.

میکرونیدلینگ : میکرونیدلینگ نیز مانند لایه‌برداری لیزری با تحریک واکنش شفابخشی پوست کار می‌کند. میکرونیدل‌های کوچک سطح پوست را سوراخ کرده و موجب به وجود آمدن سلول‌های جدید، تولید کلاژن و در نتیجه پوستی جوان‌تر و مستحکم‌تر می‌شوند.

 

چربی اضافه و افتادگی پوست در ناحیه تلاقی گردن و چانه یکی از مشکلات متداولی است که خانم‌ها و آقایان از تمامی سنین با آن درگیر هستند. به این مشکل غبغب می‌گویند. بسیاری افراد معتقدند که افزایش وزن و بالا رفتن سن بر روی به وجود آمدن غبغب تاثیر می‌گذارد. درحالیکه چربی اضافه و بالا رفتن سن تاثیر زیادی بر روی زیبایی گردن دارند اما ژنتیک نقش بزرگتری را در توزیع چربی در نواحی مختلف بدن ایفا می‌کند.

 

غبغب شامل چربی سطحی بر روی ماهیچه پوستی گردن (پلاتیسم) و چربی زیرپوستی در زیر آن می‌باشد. افراد در سنین مختلف دارای غبغب هستند و این ربطی به شیوه زندگی یا سطح فعالیت‌شان ندارد. غبغب اغلب ارثی است و نتیجه ساختار استخوان فک و لایه‌های طبیعی چربی است.

لیفت غبغب

لیفت غبغب می‌تواند این مشکل را برطرف کرده، ماهیچه‌های زیر چانه را کشیده و سفت کرده و خطوطی طبیعی برای چهره ایجاد کند. لیفت غبغب ویژگی‌های چهره را زیباتر کرده و حتی باعث می‌شود که صورت‌تان لاغرتر به نظر برسد.

فواید لیفت غبغب

لیفت غبغب علاوه بر درمان غبغب و افتادگی پوست آن ناحیه، می‌تواند با عمل‌های زیبایی دیگری مانند لیفت صورت، لیفت ابرو و لیفت پلک هم ترکیب شود و چهره را تا حد زیادی جوان کند.

 

برخی از مزایای لیفت غبغب عبارتند از:

 • پوست اضافه را از بین برده و چین و چروک‌ها را هموار می‌کند.
 • ماهیچه‌ها و بافت‌های زیرین پوست را می‌کِشد.
 • ظاهر چانه و گردن را بهبود می‌بخشد.
 • پوست اضافه، چربی اضافه و چین و چروک‌ها را کاهش داده یا از بین می‌برد.
 • باندهای عمودی دور گردن را درمان می‌کند.
 • نتایج حاصل از آن ماندگاری بالایی دارند.

افرادی که می‌خواهند چربی‌های اضافه زیر چانه‌شان برای همیشه از بین برود و پوست‌شان دارای قابلیت ارتجاعی خوبی است، می‌توانند لیپوماتیک گردن را انجام دهند.

پیش از لیفت غبغب

پیش از لیفت غبغب

پیش از عمل باید یک جلسه مشاوره را در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا داشته باشید. در این جلسه سوابق پزشکی شما مورد بررسی قرار گرفته، معاینات فیزیکی انجام شده و وضعیت روانی شما مورد بررسی قرار می‌گیرد. همچنین می‌توانید از هزینه لیفت غبغب در این جلسه به طور دقیق مطلع شوید. در جلسه مشاوره می‌توانید یک نفر را همراه خود داشته باشید.

هر سوالی دارید از دکتر بپرسید و مطمئن شوید که پاسخ‌ها را کاملاً درک می‌کنید. باید کاملاً از روند پیش از عمل، حین عمل و پس از عمل آگاه شوید. از شما خواسته می‌شود که یک هفته پیش از عمل مصرف داروهای رقیق کننده خون را متوقف کنید. مصرف این داروها موجب خونریزی بیشتر در حین عمل می‌شود.

جراحی لیفت غبغب

جراحی لیفت غبغب

این عمل جراحی زیبایی تحت بیهوشی عمومی و در بیمارستان انجام می‌شود. عمل لیفت غبغب چیزی حدود دو ساعت طول کشیده و پس از آن می‌توانید به خانه باز گردید. باید حتماً شخصی را همراه خود داشته باشید تا پس از عمل شما را به خانه برساند.

در لیفت غبغب پوست و ماهیچه‌های ناحیه گردن و زیر چانه کشیده و سفت می‌شوند.

در لیفت طبیعی غبغب، برش‌هایی در پشت و جلوی گوش‌ها ایجاد می‌شود. ممکن است به ایجاد برشی کوچک در زیر چانه نیاز باشد تا ماهیچه‌های زیرین این ناحیه از طریق آن اصلاح شده و بتوان نتایج بهتری را حاصل کرد. در لیفت غبغب پوست و ماهیچه‌های ناحیه گردن و زیر چانه کشیده و سفت می‌شوند. افتادگی پوست برطرف شده و خطوط چانه و گردن جلوه بهتری پیدا می‌کنند.

نحوه انجام لیفت غبغب با جراحی برای افراد مختلف متفاوت است و به اهداف زیبایی فرد بستگی دارد.

دوره نقاهت لیفت غبغب

دوره نقاهت لیفت غبغب

همانطور که روند درمان برای افراد مختلف متفاوت است دوره نقاهت هم چنین است. پس از عمل ناحیه تحت درمان پانسمان شده و این پانسمان پس از دو روز باز می‌شود. بخیه‌ها یک هفته پس از عمل لیفت کشیده می‌شوند. اِسکارهای ناشی از لیفت غبغب کم بوده و به مرور زمان محو می‌شوند.

بروز کبودی و ورم پس از عمل امری طبیعی است و ظرف هفته اول کاهش پیدا می‌کند.

ممکن است برای چند هفته در دور گردن خود احساس سفتی کنید. بروز کبودی و ورم پس از عمل امری طبیعی است و ظرف هفته اول کاهش پیدا می‌کند. احتمالاً سه ماه طول می‌کشد تا بتوانید شاهد نتایج کامل لیفت غبغب باشید.

انتخاب یک جراح زیبایی ماهر و با تجربه بسیار حائز اهمیت است. انجام عمل‌های زیبایی صورت نیازمند دقت بسیار زیاد و درک درست از آناتومی صورت و گردن است.

با ورزش‌های گردن نمی‌توان غبغب را درمان کرد

با ورزش‌های گردن نمی‌توان غبغب را درمان کرد

متاسفانه نمی‌توان با ورزش‌های گردن از شر غبغب خلاص شد؛ این ورزش‌ها فقط عضلات گردن را قوی‌تر می‌کنند. کاهش وزن نقطه‌ای (یعنی کاهش وزن یک نقطه خاص از بدن) واقعی نیست. بدن انسان به طور یکسان و در سر تا سر بدن وزن کم می‌کند. بهترین راه آب کردن چربی گردن ورزش دادن تمامی بدن به طور منظم است. اگر چربی‌های اضافه نواحی دیگر بدن آب شوند به احتمال زیاد چربی‌های چانه و گردن هم آب می‌شوند. اما اگر ورزش کردن بر روی چربی‌های ناحیه گردن و چانه تاثیری ندارد، بهترین راه حل انجام لیفت غبغب است.