همه چیز درباره غبغب

علت عمده ایجاد غبغب بالا رفتن بیش از حد وزن و داشتن سبک زندگی ساکن و غیرفعال است. اما با بالا رفتن سن هم، پوست قابلیت ارتجاعی خود را از دست داده و دچار افتادگی می‌شود. همچنین عضلاتی که به طور مرتب فعالیت نداشته باشند، شل می‌شوند، و عضله پلاتیسما که از زیر فک تا گردن امتداد دارد نیز ازجمله این عضلات است. علاوه بر این، کم کردن میزان قابل توجهی وزن هم موجب شل شدن پوست اطراف ناحیه گردن می‌شود.

غبغب

علت بوجود آمدن غبغب

به غیر از پیری عوامل دیگری نیز می‌توانند در به وجود آمدن غبغب دست داشته باشند. هم آسیب‌های ناشی از نور آفتاب و هم سیگار کشیدن می‌توانند روند پیری را تسریع کنند که در نتیجه پوست قابلیت ارتجاعی و کلاژن خود را از دست می‌دهد. ژنتیک نیز می‌تواند نقش مهمی در پیشروی غبغب داشته باشد، کسانی که از لحاظ ژنتیکی مستعد هستند احتمال به وجود آمدن غبغب در آن‌ها بیشتر است. همچنین گفته می‌شود که خوابیدن مداوم به رو و یا طرفین ممکن است در طول زمان باعث به وجود آمدن غبغب شود.

علائم و نشانه‌های غبغب

هر چه سن بالاتر می‌رود طبیعتاً افتادگی صورت در اطراف چانه و فک بیشتر می‌شود. غبغب از آنجایی ظاهر می‌شود که موقعیت خط فک افتادگی داشته و محدوده صورت تمام می‌شود. این ضرورتاً نشان دهنده اضافه وزن یا داشتن مشکل در سلامتی نیست. زمانی که غبغب و چروک پوست با یکدیگر همراه باشند اصطلاحاً به آن "گردن بوقلمون" گفته می‌شود، همچنین ممکن است یک لایه دیگر از پوست در زیر فک افتادگی داشته باشد که بیشتر شبیه به فک دوم است.

چگونه می‌توانیم از افتادگی غبغب جلوگیری کنم؟

کلینیک پوست و موی رخ آرا در اینجا به معرفی برخی نکات که می‌توانید با آنها به طور موثر غبغب ناخواسته خود را درمان کنید می‌پردازد.

  • با اعمال SPF به صورت روزانه پوست خود را در برابر آسیب‌های ناشی از آفتاب محافظت کنید
  • سیگار نکشید
  • از محصولات مراقبت از پوست و ضد پیری پوست استفاده کنید که دارای پپتیدهای بالینی تایید شده هستند زیرا موجب تحریک تولید کلاژن طبیعی در پوست شده، پوست را استحکام بخشیده و چین و چروک‌ها را کاهش می‌دهند.
  • یک شیوه زندگی سالم و رژیم غذایی متعادل را در پیش بگیرید
  • در مورد درمان‌های حرفه‌ای که برای غبغب وجود دارند از یک متخصص پوست مشورت بگیرید.

درمان طبیعی غبغب

تمرینات صورت

  • دهان خود را ببندید و فک پایینی خود را به بیرون بدهید.
  • لب پایینی خود را بالا بیاورید.
  • 10 تا 15 ثانیه در این حالت بمانید (باید کشش را در زیر چانه خود حس کنید).
  • این تمرین را در سه سِت 15 ثانیه‌ای تکرار کنید.

درمان غیر طبیعی طبیعی غبغب

تعدادی از درمان‌های حرفه‌ای زیبایی پوست برای غبغب و افتادگی پوست وجود دارند. برخی برای ایجاد ساختار و نظام‌مندی خط فک طراحی شده‌اند (مانند فیلرهای پوستی، اسکالپترا، لیفت با نخ)، درحالیکه تمرکز برخی دیگر بر روی جوان سازی و استحکام پوست است (مانند لایه‌برداری‌های شیمیایی و لیزری و میکرونیدلینگ). تیم کلینیک پوست و موی رخ آرا به شما کمک می‌کند تا بتوانید بهترین درمان را در اختیار داشته باشید.

تزریق ژل فیلر : این روش شامل تزریق یک محلول پزشکی به وسیله یک سوزن کوچک در زیر پوست است که ویژگی‌های چهره را افزایش داده و نواحی افتاده پوست را فربه و پُر می‌کند. اگر از این روش با تجویز درست پزشک استفاده شود به آرامی می‌تواند غبغب را هموار کرده، اثر آن را کاهش داده و به بازگشت ویژگی‌های طبیعی چهره کمک کند.

اسکالپترا : اسکالپترا نوعی فیلر پوستی است که از طریق تزریقاتی کوچک و در سطوح غلظت متفاوت اعمال می‌شود، اسکالپترا حاوی Poly-L-Lactic Acid است که جایگزینی برای کلاژن از دست رفته محسوب می‌شود و به قابلیت ارتجاعی پوست کمک می‌کند. این روش نواحی افسرده چهره که بر اثر پیری حجم خود را از دست داده‌اند پُر کرده و به ویژه در درمان غبغب موفق است.

لیفت با نخ (ترد لیفت) : ترد لیفت (thread lift) روشی جهت جوان‌سازی پوست است که از نخ‌های جراحی مخصوصی برای لیفت کردن افتادگی پوست استفاده کرده و ظاهری سفت‌تر و جوان‌تر به پوست می‌دهد. این نخ‌ها از اسید پلی اتیلن ساخته شده‌اند، یک ماده طبیعی که 25 سال است در پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نخ‌ها به تدریج تولید کلاژن را تحریک کرده و موجب بازیابی حجم صورت و هموار کردن چین و چروک‌های عمیق می‌شوند.

لایه‌برداری پوست : این روش با مهار کردن قدرت اسیدهای طبیعی و ترکیبات فعال جهت لایه‌برداری عمیق پوست کار خود را انجام می‌دهد. این درمان رشد سلول‌های جدید و تولید کلاژن را تحریک کرده و به داشتن پوستی جوان‌تر، شفاف‌تر و مستحکم‌تر کمک می‌کند.

لایه‌برداری لیزری : لایه‌برداری لیزری یکی از پیشرفته‌ترین ترین روش‌های جوان‌سازی پوست است. در این روش از یک پرتوی حرارتی مخصوص برای ایجاد جراحت در پوست قدیمی استفاده می‌شود و این باعث می‌شود تا بدن نسبت به التیام زخم واکنش نشان داده و پوستی جدید و محکم‌تر بسازد که دارای منافذ کوچک‌تر و چین و چروک‌ها و لکه‌های کم‌تر است.

میکرونیدلینگ : میکرونیدلینگ نیز مانند لایه‌برداری لیزری با تحریک واکنش شفابخشی پوست کار می‌کند. میکرونیدل‌های کوچک سطح پوست را سوراخ کرده و موجب به وجود آمدن سلول‌های جدید، تولید کلاژن و در نتیجه پوستی جوان‌تر و مستحکم‌تر می‌شوند.