لیفت سینه که با عنوان ماستوپکسی نیز شناخته می‌شود یک عمل جراحی زیبایی است که برای تغییر شکل سینه‌ها انجام می‌شود. در لیفت سینه با جراحی، پوست اضافه این ناحیه برداشته شده، بافت سینه تغییر شکل داده و سینه‌ها به سمت بالا کشیده می‌شوند.
اگر سینه‌هایتان افتادگی دارند یا نوک آن‌ها به سمت پایین متمایل است می‌توانید از مزایای لیفت سینه بهره‌مند شوید. لیفت سینه اعتماد به نفس را بالا برده و باعث می‌شود که تصویر بهتری از خود در ذهن‌تان داشته باشید.این عمل خیلی سایز سینه شما را تغییر نمی‌دهد، البته می‌توان لیفت سینه را در ترکیب با عمل پروتز سینه یا عمل کوچک کردن سینه انجام داد. با مطالعه این مقاله از مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا می‌توانید اطلاعات جامعی را در این زمینه کسب کنید.

دلایل انجام لیفت سینه

با بالا رفتن سن شکل سینه‌ها تغییر می‌کند و قابلیت ارتجاعی و سفتی خود را از دست می‌دهند. این امر دلایل مختلفی دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • بارداری: چون در دوره بارداری سینه‌ها پُرتر و سنگین‌تر می‌شوند، عضلاتی که سینه‌ها را پشتیبانی می‌کنند کشیده می‌شوند. این کشیده شدن عضلات باعث افتادگی پستان‌ها پس از بارداری می‌شود.
 • نوسانات وزن: تغییر وزن باعث می‌شود که پوست سینه کشیده شده و قابلیت ارتجاعی خود را از دست بدهد.
 • تاثیر نیروی جاذبه: نیروی جاذبه به مرور زمان باعث کشیده شدن سینه‌ها و افتادگی آن‌ها می‌شود.

با لیفت سینه می‌توان افتادگی آن را برطرف کرده و موقعیت نوک پستان‌ها و هاله پستان‌ها را بالاتر آورد. در این عمل می‌توان سایز هاله پستان را کوچکتر کرده و آن را متناسب با شکل جدید سینه‌ها اندازه کرد.
خانم‌هایی که مشکلات زیر را دارند می‌توانند عمل لیفت سینه را انجام دهند:

 • خانم‌هایی که افتادگی سینه دارند و سینه‌هایشان شکل و حجم خود را از دست داده است، مثلا سینه‌ها تخت و بلند شده‌اند.
 • خانم‌هایی که افتادگی نوک پستان دارند، یعنی زمانی که نوک پستان در زیر چین سینه قرار می‌گیرد.
 • خانم‌هایی که نوک و هاله پستان‌هایشان به سمت پایین متمایل است.
 • خانم‌هایی که هاله پستان‌شان بزرگ و غیرعادی شده و با سینه‌ها متناسب نیست.
 • خانم‌هایی که یکی از سینه‌هایشان پایین‌تر از دیگری قرار دارد.

هر کسی نمی‌تواند جراحی لیفت سینه را انجام دهد. اگر قصد بچه‌دار شدن دارید بهتر است که عمل لیفت سینه را به بعد از زایمان موکول کنید زیرا سینه‌ها در طول دوره بارداری کشیده شده و نتایج لیفت از بین خواهد رفت.
هر کسی نمی‌تواند جراحی لیفت سینه را انجام دهد.
شیردهی مسئله‌ای است که باید آن را هم مدنظر قرار دهید. البته معمولاً پس از لیفت سینه هم امکان شیردهی وجود دارد اما ممکن است برخی خانم‌ها پس از این عمل به سختی بتوانند شیر کافی تولید کنند.
درست است که می‌توان عمل لیفت سینه را بر روی هر سایز سینه‌ای انجام داد، اما خانم‌هایی که افتادگی سینه کمتری دارند نتایج بهتر و ماندگارتری را کسب می‌کنند. سینه‌های بزرگ‌تر، سنگین‌تر هم هستند و ممکن است همین امر باعث شود تا دوباره افتادگی پیدا کنند.

انواع لیفت سینه

جراحان زیبایی از تکنیک‌های مختلفی برای انجام لیفت سینه استفاده می‌کنند که انتخاب آن‌ها به وضعیت بافت سینه‌ها، میزان پوست اضافه‌ای که باید برداشته شود و اهداف شخصی فرد باز می‌گردد. دکتر معمولاً تکنیکی را توصیه می‌کند که بهترین نتایج را برایتان در پی داشته و کمترین اِسکار (اثر زخم) را بر جای بگذارد.

لیفت هلالی سینه: حداقل اِسکار برای اصلاح ملایم افتادگی سینه‌ها

دکتر معمولاً از این تکنیک برای خانم‌هایی استفاده می‌کند که میزان کمی افتادگی سینه دارند. در این روش برشی نیم‌دایره در قسمت بالای هاله پستان ایجاد می‌شود. لیفت هلالی سینه معمولاً در کنار عمل برجسته‌سازی سینه انجام می‌شود.

لیفت دوناتی سینه: اصلاح افتادگی ملایم سینه با یک اِسکار

خانم‌هایی که افتادگی سینه کمی دارند و می‌خواهند از مزایای لیفت سینه بهره‌مند شوند، کاندیداهای خوبی برای لیفت دوناتی سینه هستند. در این روش برش‌ها در اطراف هاله پستان ایجاد می‌شوند. این عمل هم معمولاً در کنار عمل برجسته‌سازی سینه انجام می‌شود. این لیفت برای کاهش سایز هاله پستان نیز مناسب است.

لیفت هلالی، لیفت دوناتی، لیفت آبنباتی، لیفت لنگری

لیفت آبنباتی یا لیفت عمودی سینه : اصلاح افتادگی ملایم سینه و تغییر شکل گسترده آن

معمولاً از این تکنیک برای لیفت سینه‌ها استفاده می‌شود، زیرا به جراح اجازه می‌دهد تا پوست اضافه را برداشته و همه سینه را با ایجاد اِسکار کم تغییر شکل دهد. لیفت عمودی سینه شامل دو برش می‌شود: یکی اطراف هاله پستان و دیگری از پایین هاله پستان شروع شده و به شکل عمودی تا چین زیر سینه ادامه می‌یابد. این برش‌ها شکلی مانند آبنبات را تداعی می‌کنند.

لیفت T معکوس یا لیفت لنگری سینه: تغییر شکل گسترده سینه و اصلاح افتادگی شدید سینه

اگر سینه‌ها افتادگی شدیدی داشته باشند با استفاده از لیفت لنگری می‌توان مقدار زیادی از پوست اضافه سینه را برداشته و بافت آویزان سینه را اصلاح کرد. این عمل نتایج خوبی را در بر خواهد داشت. این تکنیک شامل ۳ برش می‌باشد: یکی در اطراف هاله پستان، یک برش عمودی از زیر هاله پستان تا چین زیر پستان و یکی در امتداد و راستای چین پستان که در زیر آن پنهان می‌شود. جراح هنگام کوچک کردن سینه نیز از این تکنیک استفاده می‌کند. درست است که لیفت لنگری سینه اِسکارهای قابل مشاهده دارد اما با مراقبت خوب می‌توان تا حد زیادی آن‌ها را کاهش داده و با انتخاب یک تاپ بیکینی خوب آن‌ها را پنهان کرد.

ترکیب لیفت سینه با پروتز سینه

در برخی موارد نمی‌توان فقط با لیفت سینه به نتایج مورد نظر دست پیدا کرد. اگر احساس می‌کنید که سینه‌هایتان به دلیل بالا رفتن سن، کاهش وزن یا بارداری حجم خود را از دست داده‌اند، دکتر می‌تواند هنگام لیفت سینه با کار گذاشتن ایمپلنت سینه، ظاهری حجیم‌تر و بزرگتر به سینه‌هایتان بدهد. اگر همیشه می‌خواستید که سینه‌هایی بزرگتر و لیفت شده داشته باشید می‌توانید با استفاده از ترکیب لیفت سینه و پروتز سینه از طریق یک عمل جراحی به نتایج دلخواه خود دست پیدا کنید.

عوارض لیفت سینه

لیفت سینه عوارض مختلفی دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • اِسکار: اِسکارهای ناشی از این عمل دائمی هستند اما به مرور زمان و پس از یک الی دو سال نرم و محو می‌شوند. اِسکارهای ناشی از لیفت سینه با پوشیدن سوتین و لباس شنا پنهان می‌شوند. در موارد نادری که زخم‌ها به خوبی التیام پیدا نمی‌کنند، اِسکارها ضخیم و پهن می‌شوند.
 • تغییر احساس در نوک پستان و سینه: ممکن است پس از عمل ناحیه تحت درمان دچار بی‌حسی شود که این موضوع عموماً ظرف چند هفته حل می‌گردد. برخی بی‌حسی‌ها دائمی هستند، اما معمولاً احساس جنسی در سینه‌ها تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد.
 • ناسازگاری یا عدم تقارن شکل و سایز سینه‌ها: این مشکل معمولاً در طول فرآیند بهبودی رخ می‌دهد. همچنین ممکن است که جراحی نتواند به خوبی عدم تقارن سینه‌ها را درمان کند.
 • فقدان جزئی یا کامل نوک و هاله پستان: در موارد نادری از جراحی لیفت سینه خون‌رسانی به نوک و هاله پستان قطع می‌شود. این امر باعث آسیب به بافت سینه در آن ناحیه شده و منجربه فقدان جزئی یا کامل نوک و هاله پستان می‌شود.
 • مشکل در شیردهی: درحالیکه شیردهی پس از عمل لیفت سینه امکان‌پذیر است اما ممکن است برخی خانم‌ها در تولید شیر کافی مشکل داشته باشند.

عمل لیفت سینه مانند هر عمل جراحی دیگری خطراتی نظیر خونریزی، عفونت و واکنش آلرژیک به بیهوشی را در بر دارد. احتمال واکنش آلرژیک به باند جراحی یا دیگر متریال‌هایی که در طول جراحی استفاده می‌شود نیز وجود دارد.

آمادگی برای لیفت سینه

در وهله اول باید جلسه مشاوره‌ای را در این زمینه با دکتر داشته باشید. دکتر در این جلسه موارد زیر را مورد بررسی قرار می‌دهد:

 • سوابق پزشکی: باید در جلسه مشاوره آمادگی پاسخگویی به سوالات مربوط به سوابق پزشکی و بیماری‌های گذشته و حال حاضر خود را داشته باشید. اگر در فامیل و اقوام‌تان سابقه ابتلا به سرطان سینه وجود دارد باید این موضوع را با دکتر در میان بگذارید. باید نتایج ماموگرافی و بیوپسی پستان را در اختیار دکتر قرار دهید. باید اطلاعات لازم در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید یا قبلاً مصرف می‌کرده‌اید و همچنین عمل‌های جراحی که داشته‌اید را با دکتر به اشتراک بگذارید.
 • معاینات فیزیکی: دکتر جهت مشخص کردن گزینه‌های درمانی معایناتی را بر روی سینه انجام می‌دهد، بررسی موقعیت نوک و هاله پستان بخشی از این معاینات است. دکتر همچنین وضعیت پوست را مورد بررسی قرار می‌دهد چون پوستی که کیفیت و قابلیت ارتجاعی خوبی داشته باشد می‌تواند سینه‌ها را در موقعیت بهتری نگاه دارد. همچنین دکتر عکس‌هایی را از سینه‌ها تهیه می‌کند تا در سوابق پزشکی‌تان نگاهداری شود.
 • صحبت در مورد انتظارات و اهداف: در جلسه مشاوره باید در مورد انتظاراتی که از لیفت سینه دارید صحبت کنید. حتماً باید در مورد خطرات و مزایای این عمل مانند اِسکار (اثر زخم) یا تغییر احساس نوک سینه، اطلاعات لازم را کسب کنید. هزینه لیفت سینه نیز در این جلسه مشخص می‌شود.

پیش از عمل لیفت سینه باید نکات زیر را رعایت کرده و آمادگی‌های لازم را کسب کنید:

 • ماموگرافی: ممکن است دکتر توصیه کند که یک نوبت ماموگرافی پیش از عمل لیفت سینه و یک نوبت چند ماه پس از آن انجام دهید. این کار به تیم پزشکی کمک می‌کند تا تغییرات بافت سینه را مشاهده کرده و ماموگرافی‌های آینده را تفسیر کنند.
 • سیگار کشیدن را متوقف کنید: سیگار کشیدن جریان خون را کاهش داده و فرآیند بهبودی را کُند می‌کند. اگر سیگاری هستید دکتر قطعاً از شما می‌خواهد تا مدتی پیش از عمل و پس از آن سیگار کشیدن را متوقف کنید.
 • اجتناب از مصرف داروهای خاص: باید از مصرف داروهایی مانند آسپیرین، داروهای ضد التهاب و مکمل‌های دارویی که خونریزی را تشدید می‌کنند اجتناب کنید.
 • داشتن همراه: باید یک نفر همراه داشته باشید تا پس از جراحی لیفت سینه شما را به خانه رسانده و در دوره نقاهت کنارتان باشد. در طول دوره نقاهت اولیه یک نفر باید در کارهای روزانه مانند شستن موها به شما کمک کند.
 • نگاه داشتن وزن ایده‌آل: پس از عمل لیفت سینه باید یک رژیم غذایی سالم را در پیش گرفته و یا در یک برنامه لاغری شرکت کنید تا وزن اضافه خود را کم کرده و به وزنی ایده‌آل دست پیدا کنید.

طریقه لیفت سینه

جراحی لیفت سینه عمدتاً در بیمارستان انجام می‌شود. گاهی اوقات این عمل تحت بی‌حسی موضعی و با تزریق آرامبخش انجام می‌شود، یعنی فقط ناحیه تحت درمان بی‌حس می‌شود. در موارد دیگر بیهوشی عمومی توصیه می‌شود.

روند عمل لیفت سینه

تکنیک‌هایی که برای برداشتن پوست سینه و تغییر شکل آن استفاده می‌شوند، متفاوتند. تکنیکی که جراح انتخاب می‌کند مشخص می‌کند که برش‌ها باید در کجا ایجاد شوند. می‌توان برش‌های جراحی را در نواحی زیر ایجاد کرد:

 • اطراف هاله پستان
 • اطراف هاله پستان و امتداد تا چین زیر پستان
 • موازی با چین زیر پستان

دکتر بخیه‌هایی را در لایه‌های عمیق سینه می‌زند تا بافت سینه را مطابق انتظارات بیمار شکل داده و در صورت نیاز بتواند سایز هاله پستان را کوچکتر کند. او پوست اضافه سینه را برداشته و نوک سینه‌ها را در موقعیت بالاتری قرار می‌دهد. سپس دکتر پوست سینه را کشیده، برش‌ها را بخیه کرده و ناحیه تحت درمان را پانسمان می‌کند. جراحی لیفت سینه بین ۲ الی ۳ ساعت طول می‌کشد و همان روز عمل مرخص می‌شوید.

دوره نقاهت لیفت سینه

پس از عمل زیبایی لیفت در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا زخم‌ها کاملاً پانسمان شده و سوتین مخصوص لیفت سینه در اختیارتان قرار می‌گیرد که در دوره نقاهت باید آن را بپوشید. همچنین ممکن است سیستم زهکشی زخم برایتان تعبیه شود تا ترشحات زخم از طریق آن تخلیه شوند. سینه‌ها تا دو هفته ورم و کبودی خواهند داشت. احتمالاً پس از عمل در اطراف ناحیه زخم‌ها احساس درد و سوزش داشته باشید. همچنین ناحیه تحت درمان تا چند ماه قرمزی خواهد داشت. بی‌حسی در نوک پستان‌ها، هاله پستان و پوست سینه تا ۶ ماه طول می‌کشد.

باید در دوره نقاهت خود از انجام فعالیت‌های زیاد، خم شدن و برداشتن بار سنگین شدیداً خودداری نمایید.

در چند روز اولیه پس از درمان باید داروهای تجویزی دکتر را طبق برنامه مصرف کنید. باید در دوره نقاهت خود از انجام فعالیت‌های زیاد، خم شدن و برداشتن بار سنگین شدیداً خودداری نمایید. هنگام خوابیدن باید به پشت یا بغل بخوابید تا به سینه‌ها فشار وارد نشود.
تا دو هفته پس از عمل لیفت سینه باید از فعالیت جنسی اجتناب کنید. در مورد زمان بازگشت به فعالیت‌های روزانه مانند شستن موها و حمام کردن از دکتر سوال کنید.
سیستم زهکشی زخم نزدیک به زخم‌ها تعبیه شده و معمولاً پس از چند روز برداشته می‌شود. هنگام برداشتن این سیستم پانسمان‌ها نیز تعویض می‌شوند.
در مورد زمان کشیدن بخیه‌ها از دکتر سوال کنید. ممکن است از بخیه‌های جذبی هم استفاده شده باشد که خود به خود حل می‌شوند. بخیه‌های غیرجذبی اغلب یک تا دو هفته پس از عمل در مطب دکتر کشیده می‌شود.
در طول دوره نقاهت باید از قرار دادن سینه‌ها در معرض نور مستقیم آفتاب خودداری کنید.
باید تا ۳ الی ۴ روز پس از عمل، سوتین مخصوص لیفت سینه را به صورت ۲۴ ساعته به تن داشته باشید. سپس باید برای ۳ الی ۴ هفته یک سوتین نرم مخصوص را بپوشید. ممکن است دکتر برای پانسمان از نوار سیلیکونی استفاده کند و یا ژل مخصوصی را در محل زخم‌ها بمالد تا روند بهبودی تسریع شود. در طول دوره نقاهت باید از قرار دادن سینه‌ها در معرض نور مستقیم آفتاب خودداری کنید. پس از آن هم باید زخم‌های خود را از قرار گرفتن در نور آفتاب حفظ کنید.

نتایج لیفت سینه

پس از کامل شدن دوره نقاهت شاهد تغییر ظاهر سینه‌های خود خواهید بود، البته که شکل و فرم سینه‌ها در ماه‌های آینده بیشتر جا افتاده و بهتر می‌شود.
اِسکارها در ابتدا قرمز و ناهموار هستند. البته اِسکارها دائمی هستند اما پس از گذشت یک الی دو سال به تدریج نرم و نازک و کمرنگ می‌شوند. می‌توان اِسکارهای ناشی از این عمل را با پوشیدن سوتین و لباس شنا پنهان کرد.
طبیعی است که پس از این عمل سایز سوتین‌تان کمی کوچکتر می‌شود. حتی اگر عمل کوچک کردن سینه را در کنار لیفت سینه انجام نداده باشید، این امر باز هم صادق است و دلیل آن هم سفت‌تر و گردتر شدن سینه‌هاست.
ممکن است نتایج لیفت سینه دائمی نباشند. قابلیت ارتجاعی پوست با بالا رفتن سن کمتر می‌شود و پوست افتادگی پیدا کرده و شُل می‌شود، مخصوصاً اگر سینه‌ها بزرگ و سنگین باشند. حفظ وزن در حالت ایده‌آل می‌تواند به ماندگاری نتایج کمک کند. البته با رعایت نکات لازم سینه‌ها تا سال‌ها افتادگی پیدا نمی‌کنند و افتادگی مجدد سینه‌ها به شدت افتادگی قبل از عمل نخواهد شد.
اگر قصد بچه‌دار شدن دارید یا می‌خواهید وزن کم کنید بهتر است که عمل لیفت سینه را به بعد از تحقق این اهداف موکول کنید. اگر لیفت سینه توسط یک دکتر ماهر و با تجربه انجام شود کاملاً بی‌خطر بوده و نتایجی عالی را به همراه خواهد داشت.