لیفت بینی (رینوپلاستی) جراحی است که برای تغییر ظاهر بینی و بهبود عملکرد آن انجام می‌شود. در این عمل ساختار بینی تغییر پیدا می‌کند. با رینوپلاستی می‌توان سایز بینی، شکل بینی، پهنای بینی، سوراخ بینی و زاویه بین بینی و لب بالایی را تغییر داد. دلایل انجام لیفت بینی می‌تواند پزشکی باشد، مثلاً ممکن است برای درمان مشکلات تنفسی یا انحراف بینی از آن استفاده شود.

به دنبال بهترین خدمات زیبایی و لیفت هستید؟

ما با به‌روزترین تجهیزات و مجرب‌ترین جراحان و پزشکان در کنار شما هستیم.
برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.
۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰

همچنین بسیاری افراد به منظور زیبایی بینی و تغییر فرم آن عمل رینوپلاستی را انجام می‌دهند. افرادی که بینی‌شان مشکل مادرزادی داشته و یا آسیب دیده است می‌توانند از مزایای این عمل بهره‌مند گردند. جراحی لیفت بینی یک استاندارد جهانی ندارد بلکه بسته به نیازها و اهداف هر فرد طراحی می‌شود. با مطالعه این مقاله از کلینیک پوست و مو رخ آرا بیشتر با این موضوع آشنا می‌شوید.

تصمیم به انجام لیفت بینی

تصمیم به انجام لیفت بینی

اگر قصد انجام عمل لیفت بینی را دارید ابتدا باید جلسه مشاوره‌ای را با دکتر ترتیب دهید. در این جلسه می‌توانید در مورد اهداف و انتظارات خود با دکتر صحبت کرده و مشکلاتی که شما را آزار می‌دهند مطرح نمایید. با عمل جراحی لیفت بینی می‌توان ویژگی‌های چهره را بهبود بخشیده و زیبایی منحصر به فردی ایجاد کرد. یک جراح پلاستیک خوب می‌تواند ویژگی‌های منحصر به فرد چهره را تشخیص داده و بینی را متناسب با چهره هر فرد تغییر دهد.
دکتر ابتدا ساختار بینی و ویژگی‌های دیگر چهره را مورد بررسی قرار می‌دهد و سپس به شما می‌گوید که آیا انتظارات‌تان واقع‌بینانه است یا خیر. دکتر همچنین وضعیت سلامت عمومی شما را بررسی کرده و در مورد خطرات، عوارض، دوره نقاهت و هزینه لیفت بینی با شما صحبت خواهد کرد.
تکنیک‌های متفاوتی برای تغییر فرم بینی وجود دارد. هر زمان که تصمیم به لیفت و فرم دهی بینی گرفتید، دکتر موظف است تا مراحل و روند درمان را برایتان تشریح کند.
اگر دارای بیمه خدمات اجتماعی هستید بهتر است تا با یکی از متخصصان بیمه مشورت کنید تا ببینید که چه مواردی تحت پوشش بیمه قرار گرفته و یا نمی‌گیرند. بدیهی است که بیمه عمل‌هایی که صرفاً به منظور زیبایی انجام می‌شوند را تحت پوشش قرار نمی‌دهد.

آمادگی برای لیفت بینی

آمادگی برای لیفت بینی

دو هفته پیش از عمل رینوپلاستی باید از خوردن آسپیرین، ویتامین E و مصرف الکل اجتناب کنید. یک روز پیش از لیفت بینی باید رژیم آنتی‌بیوتیکی که توسط دکتر تجویز شده را شروع کنید.
همچنین باید از لحاظ ذهنی و عاطفی کاملاً آماده بوده و درباره نحوه انجام عمل کاملاً آگاه باشید. همچنین باید انتظاراتی واقع‌بینانه نسبت به نتایج لیفت بینی داشته باشید.

مراحل انجام لیفت بینی

مراحل انجام لیفت بینی

لیفت بینی با جراحی معمولاً در بیمارستان انجام شده، اما بیمار بستری نمی‌شود. در این عمل بسته به شرایط بیمار از بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی استفاده می‌شود. در صورت انتخاب بیهوشی عمومی، در طول عمل لیفت خواب خواهید بود. در صورت اعمال بی‌حسی موضعی از آرامبخش نیز استفاده می‌شود و بینی کاملاً بی‌حس می‌گردد، در نتیجه هنگام عمل هیچگونه دردی را احساس نخواهید کرد.
در این عمل دکتر ابتدا برشی را در ناحیه کلوملا (ستون ما بین دو سوراخ بینی) ایجاد می‌کند. سپس پوست ناحیه بینی به آرامی برداشته شده تا دسترسی به ساختار بینی امکان‌پذیر شود. آنگاه تغییرات لازم در ساختار بینی بنابر انتظارات و خواسته‌های داوطلب ایجاد می‌شود. برای تقویت بینی از غضروف ناحیه دیگری استفاده می‌شود. اگر تیغه بینی انحراف داشته باشد، صاف می‌شود. سپس برش‌ها با چند بخیه خارجی بسته شده و یک اسپلینت بر روی بینی قرار داده می‌شود.
در موارد سخت‌تر ممکن است برخی از این برش‌ها در قسمت پایه‌های بینی نیز ایجاد شوند. سپس دکتر استخوان داخلی و غضروف بینی را طبق خواسته‌ها و توافقات بیمار تغییر شکل می‌دهد.

انواع لیفت بینی

انواع لیفت بینی

برای لیفت نوک بینی، لیفت قوز بینی، لیفت تیغه بینی، لیفت پوست بینی، لیفت پره بینی و ... از تکنیک‌ها و روش‌های مختلفی استفاده می‌شود؛ نمی‌توان برای درمان همه این مشکلات از یک تکنیک استفاده نمود. ساختار بینی‌ها با یکدیگر متفاوت هستند و روند عمل جراحی هم به انتظارات داوطلب بستگی دارد. بنابراین نوع عمل زیبایی لیفت در کلینیک رخ آرا بسته به هر شخص متفاوت است.

۱.لیفت تیغه بینی

که عموماً به این عمل همان لیفت بینی گفته می‌شود و هدفش تغییر ارتفاع پُل بینی است.

۲.لیفت نوک بینی

در این عمل نوک بینی کوتاه شده و یا بالا کشیده می‌شود.

۳.آلار پلاستی (لیفت پره بینی)

در این عمل زیبایی پایه‌های بینی تغییر موقعیت داده شده و سوراخ بینی کوچکتر می‌شود.

دوره نقاهت عمل لیفت بینی

دوره نقاهت عمل لیفت بینی

پس از عمل لیفت بینی بیمار باید به مدت یک هفته از اسپلینت بینی استفاده کند. پس از عمل در اطراف چشمان خود ورم و کبودی خواهید داشت که از روز سوم شروع به بهبودی خواهد کرد، البته ممکن است فروکش کردن ورم و کبودی تا دو هفته طول بکشد.

در چند روز اولیه پس از عمل در ناحیه صورت و بینی احساس درد و فشار خواهید داشت.

بینی تا مدتی کمی ورم خواهد داشت که البته نامحسوس است و پس از شش ماه کاملاً از بین خواهد رفت. در چند روز اولیه پس از عمل در ناحیه صورت و بینی احساس درد و فشار خواهید داشت. میزان درد به وسعت عمل بستگی دارد و برای کاهش دردها مُسَکِن‌هایی برایتان تجویز می‌شود. شکل نهایی بینی زمانی مشخص می‌شود که کاملاً بهبود پیدا کند.

 • یکی از راهکارهایی که به روند بهبودی کمک می‌کند این است که هر ۳ الی ۴ساعت، ۱۵ دقیقه کمپرس سرد را بر روی بینی خود بگذارید.
 • هنگام خوابیدن باید زیر سر خود را با چند بالش بلند کنید و سر را بالاتر از بدن قرار دهید، این کار باعث کاهش ورم می‌شود.
 • از مکان‌هایی که دارای گرد و غبار است و یا دود سیگار در آن وجود دارد اجتناب کنید.
 • باید تا یک ماه از انجام فعالیت‌های سنگین، شنا کردن و ورزش‌های تماسی اجتناب کنید.
 • بین دو الی سه هفته می‌توانید به فعالیت‌های اجتماعی خود باز گردید.
 • سعی کنید بیشتر استراحت کرده و رژیم غذایی متعادلی داشته باشید.
 • داروهای تجویز شده توسط دکتر را طبق برنامه مصرف نمایید.
 • از خوردن آسپیرین خودداری کنید مگر اینکه مجوز آن را از دکتر گرفته باشید.
 • از قرار گرفتن در نور مستقیم آفتاب اجتناب کنید.
 • تا یک هفته پس از عمل لیفت بینی از لمس کردن بینی خود خودداری کنید.
 • طبق برنامه در جلسات پیگیری درمان خود شرکت کنید.

سوالات متداول لیفت بینی

سوالات متداول

آیا کاندیدای خوبی برای لیفت بینی هستم؟

رینوپلاستی ظاهر و ساختار بینی را بهبود می‌بخشد. اگر از اندازه یا شکل بینی خود ناراضی هستید، اگر بینی‌تان انحراف، قوز یا عدم تقارن دارد، می‌توانید با استفاده از رینوپلاستی این مشکلات را رفع نمایید. اینکه آیا کاندیدای خوبی برای انجام این عمل هستید یا خیر در جلسه مشاوره کاملاً مشخص می‌شود. در این جلسه روند جراحی و هرگونه خطرات و عوارض احتمالی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

چگونه می‌توانم برای جلسه مشاوره آماده شوم؟

درست است که می‌توانید از اینترنت اطلاعاتی را در مورد عمل لیفت بینی کسب کنید اما بهترین راه شرکت در یک جلسه مشاوره حضوری با دکتر است. در این جلسه می‌توانید عکس‌های قبل و بعد از عمل افرادی که قبلاً آن را انجام داده‌اند مشاهده کنید. در جلسه مشاوره تمامی اطلاعات مربوط به لیفت بینی در اختیار شما قرار خواهد گرفت تا بتوانید با قاطعیت تصمیم خود را در این زمینه بگیرید. بهتر است که سوالات و نگرانی‌های خود را پیش از جلسه یادداشت نمایید تا چیزی از قلم نیفتد.
در جلسه مشاوره باید تمامی انتظارات و خواسته‌های خود را به صورت شفاف با دکتر در میان بگذارید. اگر سیگاری هستید توصیه می‌شود که برای مدتی پیش و پس از عمل آن را ترک کنید. همچنین توصیه می‌شود که برای داشتن یک دوره نقاهت خوب، رژیم غذایی سالمی را در پیش بگیرید.

طریقه لیفت بینی چگونه است؟

عمل جراحی در بیمارستان انجام می‌شود. در این عمل معمولاً از بیهوشی عمومی استفاده می‌شود. لیفت بینی بسته به وسعتش و خواسته‌های داوطلب چیزی بین 2 الی 4 ساعت طول می‌کشد. بیمار پس از عمل به اتاق ریکاوری منتقل شده و 1 الی 2 ساعت را نیز در آنجا خواهد بود، سپس مرخص شده و می‌تواند به خانه باز گردد.

ضررهای لیفت بینی چیست؟

هر نوع عمل جراحی ضررها و خطراتی را در پی دارد. درد، عفونت، کبودی، ورم، مشکلات بهبود زخم، خونریزی، بی‌حسی پوست، عدم تقارن بینی، نارضایتی از نتایج به دست آمده و اِسکارها (اثرات زخم) که نهایتاً باعث انجام جراحی‌های اصلاحی می‌شود، سوراخ شدن سپتوم، و مشکلات تنفسی بخشی از عوارض لیفت بینی هستند.