بسیاری افراد از همان دوران کودکی از اندازه و شکل گوش‌های خود ناراضی هستند. برآمدگی گوش‌های برخی افراد بیش از حالت معمول است. گوش‌های برخی نیز دچار عدم تقارن بوده و یا بیش از حد افتادگی دارند. برخی افراد سعی می‌کنند تا با پنهان کردن گوش‌های خود در زیر موها یا کلاه، نواقص آن‌ها را بپوشانند. خوشبختانه می‌توان با انجام جراحی زیبایی گوش (لیفت گوش) به راحتی شکل گوش‌ها را تغییر داده و آن‌ها را زیبا کرد.

 

این عمل زیبایی باید توسط یک جراح ماهر و با تجربه انجام شود، در این صورت تاثیر بسیار زیادی بر روی ظاهر فرد، اعتماد به نفس او و کیفیت زندگی‌اش می‌گذارد. این جراحی زیبایی هم در میان کودکان و هم بزرگسالان بسیار محبوب است. پیش از انجام لیفت گوش باید جلسه مشاوره‌ای را در مورد عمل زیبایی لیفت در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا داشته باشید.

کاندیدای لیفت گوش

کاندیدای لیفت گوش

افراد زیر کاندیداهای خوبی برای لیفت گوش هستند:

 • افرادی که گوش‌هایشان فاصله زیادی از سرشان دارد و بیش از حد بیرون زده است.
 • افرادی که گوش‌هایشان بزرگ است و با سرشان تناسب ندارد.
 • افرادی که قبلاً عمل لیفت گوش را انجام داده‌اند اما از نتایج آن ناراضی هستند.

 

اتوپلاستی معمولاً بر روی هر دو گوش انجام می‌شود تا تقارن گوش‌ها حفظ گردد. معمولاً از ۵ سالگی به بعد می‌توان اتوپلاستی را انجام داد. جراحی لیفت گوش محل قرارگیری گوش‌ها را تغییر نمی‌دهد و بر روی میزان شنوایی فرد تاثیری ندارد.

عوارض لیفت گوش

عوارض لیفت گوش

 • اِسکار (اثر زخم): درست است که اِسکارهای ناشی از لیفت گوش دائمی هستند اما معمولاً در پشت گوش‌ها یا در چین گوش‌ها پنهان هستند و قابل مشاهده نمی‌باشند.
 • عدم تقارن گوش‌ها: ممکن است این عارضه هنگام طی شدن روند بهبودی گوش‌ها اتفاق بیفتد. ممکن است با جراحی هم نتوان تقارن اولیه گوش‌ها را باز گرداند.
 • تغییر احساسات پوستی: ممکن است لیفت گوش به طور موقت بر روی احساسات پوستی تاثیر بگذارد. در برخی موارد نادر تغییر احساسات دائمی خواهد بود.
 • مشکل در بخیه‌ها: ممکن است بخیه‌هایی که برای حفظ ظاهر جدید گوش زده شده‌اند راه خود را به سطح پوست باز کرده و نیاز به کشیده شدن داشته باشند. این امر موجب التهاب پوست می‌شود. در نتیجه ممکن است به انجام جراحی اصلاحی نیاز پیدا کنید.
 • اصلاح بیش از حد گوش: ممکن است خطوطی که در اتوپلاستی ایجاد می‌شوند غیرطبیعی به نظر برسند، در نتیجه ظاهر گوش‌ها نیز غیرطبیعی خواهد شد.

 

در جراحی لیفت گوش درست مانند هر عمل جراحی دیگری احتمال بروز خونریزی، عفونت و واکنش منفی به بیهوشی وجود دارد. همچنین ممکن است فردی به پانسمان‌ها یا متریال‌های استفاده شده در طول عمل جراحی واکنش آلرژیک نشان دهد.

مزایای لیفت گوش

مزایای لیفت گوش

 • درمان بخش زیادی از نواقص گوش
 • افزایش اعتماد به نفس
 • دوره نقاهت کم (حدوداً یک هفته)
 • بهبود وضعیت احساسی و روانی
 • اِسکارهای کم (پس از بهبودی کامل)
 • نتایج طبیعی
 • اصلاح گوش طبق خواسته‌های داوطلب

آمادگی برای لیفت گوش

آمادگی برای لیفت گوش

ابتدا باید جلسه مشاوره‌ای را با دکتر داشته باشید. دکتر در این جلسه موارد زیر را بررسی می‌کند:

 • سوابق پزشکی: باید آماده پاسخگویی به سوالاتی در مورد بیماری‌های گذشته و حال حاضر خود باشید، مخصوصاً اگر مبتلا به عفونت گوش بوده‌اید. باید در مورد داروهایی که مصرف کرده‌اید و در حال حاضر مصرف می‌کنید یا جراحی‌هایی که داشته‌اید، اطلاعات کاملی را به دکتر بدهید.
 • معاینات فیزیکی: دکتر برای تعیین گزینه‌های درمانی، گوش‌ها را معاینه می‌کند. این معاینه شامل بررسی اندازه، محل قرارگیری، شکل و تقارن گوش‌ها می‌باشد. ممکن است دکتر عکس‌هایی را از گوش‌ها بگیرد. این کار جهت ثبت عکس‌ها در سوابق پزشکی می‌‍باشد.
 • صحبت در مورد انتظارات و اهداف داوطلب: باید به دکتر توضیح دهید که چرا می‌خواهید عمل اتوپلاستی را انجام دهید و انتظار دارید که ظاهر گوش‌ها پس از عمل چگونه باشد. باید خطرات و عوارض احتمالی لیفت گوش را کاملاً درک کنید.

سیگار کشیدن میزان جریان خون در پوست را کاهش داده و روند بهبودی را کُندتر می‌کند.

باید پیش از عمل از مصرف آسپیرین، داروهای ضد التهاب و داروها و مکمل‌های گیاهی خودداری کنید، زیرا مصرف آن‌ها باعث خونریزی بیشتر در طی عمل می‌شود. سیگار کشیدن میزان جریان خون در پوست را کاهش داده و روند بهبودی را کُندتر می‌کند. اگر سیگاری هستید، دکتر از شما می‌خواهد تا برای مدتی پیش و پس از عمل لیفت گوش، سیگاری کشیدن را متوقف کنید. باید فردی را همراه خود داشته باشید تا پس از عمل شما را به خانه رسانده و در ۲۴ اولیه پس از عمل در کنارتان باشد.

روش لیفت گوش

روش لیفت گوش

از این عمل برای تغییر اندازه و زیبایی یک یا هر دو گوش استفاده می‌شود. افرادی که از اندازه، شکل و جهت گوش‌های خود ناراضی هستند می‌توانند از مزایای لیفت گوش بهره‌مند شوند. در این جراحی گوش، نرمه گوش و لاله گوش تحت درمان قرار می‌گیرند و پوست و غضروف‌های اضافه برداشته می‌شوند. از آنجایی که گوش‌ها نقش بسیار مهمی در زیبایی چهره دارند، اعتماد به نفس بسیاری افراد پس از انجام لیفت گوش افزایش پیدا می‌کند.

 

معمولاً تغییر شکل گوش برای بزرگسالان تحت بی‌حسی موضعی و برای کودکان تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. دکتر ابتدا برش‌هایی را در پشت گوش ایجاد می‌کند تا به غضروف دسترسی پیدا کند. سپس غضروف گوش را به حالت دلخواه شکل داده و پوست‌های اضافه را برمی‌دارد. در نهایت اگر لازم بود، دکتر موقعیت گوش‌ها را تغییر داده و آن‌ها را بیشتر به سر نزدیک می‌کند. سپس برش‌ها با بخیه‌های جذبی بسته می‌شوند.

تکنیکی که دکتر انتخاب می‌کند به میزان تغییرات مورد نیاز گوش بستگی دارد.

جراحی زیبایی گوش معمولاً چیزی بین ۱ الی ۲ ساعت طول می‌کشد که این مدت زمان به وسعت جراحی بستگی دارد. دکتر در این عمل جراحی جهت دستیابی به بهترین نتایج از تکنیک‌های مختلفی استفاده می‌‍کند. تکنیکی که دکتر انتخاب می‌کند به میزان تغییرات مورد نیاز گوش بستگی دارد.

دوره نقاهت لیفت گوش

دوره نقاهت لیفت گوش

پس از اتوپلاستی، گوش‌ها پانسمان می‌شود. کمی احساس درد و خارش خواهید داشت. باید مُسَکن‌های تجویز شده توسط دکتر را طبق دستور استفاده کنید. اگر مصرف مُسَکن‌ها باعث افزایش درد شما شد، فوراً با دکتر تماس بگیرید.

سعی کنید لباس‌های دکمه‌دار یا یقه‌گشاد بپوشید زیرا تعویض آن‌ها راحت‌تر است.

برای اینکه بر روی گوش‌ها فشار وارد نشود، از خوابیدن به طرفین اجتناب کنید. گوش‌های خود را نمالید و به آن‌ها فشار زیاد وارد نکنید. سعی کنید لباس‌های دکمه‌دار یا یقه‌گشاد بپوشید زیرا تعویض آن‌ها راحت‌تر است.

 

دکتر پس از چند روز، پانسمان‌ها را باز می‌کند. گوش‌ها در ابتدا ورم کرده و قرمز هستند. باید  به مدت ۲ الی ۶ هفته شب‌ها هدبندی شُل را بر روی گوش‌های خود قرار دهید تا هنگام خواب کاملاً پوشیده باشند. این کار از کشیده شدن گوش‌ها به سمت جلو هنگام غلت زدن در خواب جلوگیری می‌کند.

از دکتر در مورد زمان کشیدن بخیه‌ها سوال کنید. در صورتی که بخیه‌ها جذبی باشند نیازی به کشیده شدن ندارند و خود به خود جذب بدن می‌گردند. در غیر این صورت باید چند هفته پس از عمل در مطب دکتر کشیده شوند.

 

از دکتر بپرسید که چه زمانی می‌توانید فعالیت‌های روزانه خود مانند دوش گرفتن یا ورزش کردن را از سر بگیرید.

نتایج لیفت گوش

نتایج لیفت گوش

پس از باز شدن پانسمان‌ها فوراً متوجه تغییر ظاهر گوش‌های خود خواهید شد. این تغییرات دائمی خواهد بود. اگر از نتایج حاصله راضی نیستید، می‌توانید در مورد امکان جراحی اصلاحی از دکتر سوال کنید.