لیفت ران که با عنوان تای‌پلاستی هم شناخته می‌شود، یک عمل جراحی زیبایی است که طی آن پوست ران‌ها کشیده شده و ظاهر آن‌ها بهبود می‌یابد. پوست اضافه ران‌ها می‌تواند ناشی از بالا رفتن سن، بارداری، یا کاهش وزن زیاد باشد. ممکن است پوست ران‌ها دچار شُلی و افتادگی شده باشد. هدف لیفت ران، کشیدن و شکل‌دهی پوست ران‌ها، لاغرتر کردن ران‌ها و ایجاد تناسب در آن‌هاست. با ترکیب لیفت ران و لیپوماتیک می‌توان برای ران‌ها ظاهری هموارتر ایجاد کرده و به نتایج مطلوب‌تری دست پیدا کرد.

اگر می‌خواهید جراحی لیفت ران را انجام دهید باید بدانید که این عمل روشی برای کاهش وزن نیست. لیفت ران برای افرادی مناسب است که وزن آن‌ها تقریباً ایده‌آل است اما از ظاهر ران‌های خود ناراضی هستند.

انواع لیفت ران

سه نوع لیفت ران (تایپلاستی) وجود دارد: لیفت داخل ران، لیفت قسمت میانی ران، لیفت دو طرف ران.

۱- لیفت داخل ران، پوست قسمت پایین داخل ران را مورد هدف قرار می‌دهد.

۲- لیفت قسمت میانی ران، پوست و چربی‌های ناحیه بالایی داخل ران را مورد هدف قرار می‌دهد.

۳- لیفت دو طرف ران، بر روی پوست جلو و بیرون ران متمرکز می‌شود.

 

معمولاً اکثر افراد پس از انجام لیفت داخل ران و لیفت قسمت میانی ران در بیمارستان، مرخص می‌شوند اما افرادی که لیفت دو طرف ران را انجام می‌دهند باید حداقل یک شب را در بیمارستان بستری شوند.

روش لیفت ران

روش لیفت ران

تایپلاستی عملی است که عمدتاً به صورت سرپایی، تحت بیهوشی عمومی یا اپیدورال و در بیمارستان انجام می‌شود. الگوی برش‌های جراحی به نوع لیفت ران و ناحیه تحت درمان بستگی دارد. متداول‌ترین تکنیک لیفت ران با ایجاد برشی در ناحیه کشاله ران آغاز می‌شود. در همه انواع لیفت ران پوست و چربی اضافه برداشته شده، بافت زیرین پوست کشیده شده و تغییر شکل داده می‌شود. سپس پوست باقیمانده لیفت شده و هموار می‌گردد. در آخر برش‌ها بخیه و پانسمان می‌شوند. جراحی لیفت ران چیزی بین ۲ الی ۳ ساعت طول می‌کشد.

دوره نقاهت لیفت ران

پس از عمل، ناحیه تحت درمان دچار کبودی، ورم و درد خواهد شد. پوشیدن گن مخصوص لیفت بدن ورم را به حداقل رسانده و روند بهبودی را تسریع می‌کند. ممکن است دِرَن (سیستم زهکشی زخم) در زیر پوست ناحیه مورد نظر تعبیه شود؛ این ابزار ترشحات زخم را تخلیه کرده و احتمال ابتلا به عفونت را کاهش می‌دهد. باید میزان مایعات و ترشحات جمع شده را در یک دفتر ثبت کنید. زمانی که سطح ترشحات تخلیه شده به سطح مورد انتظار دکتر رسید، دِرَن‌ها برداشته می‌شوند.

احتمالاً پس از ۷ الی ۱۰ روز می‌توانید به سر کار خود باز گردید.

بخیه‌ها معمولاً پس از دو هفته کشیده می‌شوند. در دوره نقاهت معمولاً مُسَکن و داروهای ضد التهاب برای داوطلب تجویز می‌شود. بدون تایید دکتر نمی‌توانید دوش آب داغ گرفته و یا به شنا بروید. ممکن است ۴۸ ساعت پس از عمل بتوانید دوش بگیرید. احتمالاً پس از ۷ الی ۱۰ روز می‌توانید به سر کار خود باز گردید. همچنین پس از ۴ الی ۶ هفته می‌توانید فعالیت‌های فیزیکی و ورزش را از سر بگیرید. اِسکارهای ناشی از تایپلاستی معمولاً در چین‌ها طبیعی بدن پنهان شده و به مرور زمان محو می‌شوند.

عوارض لیفت ران

هرگونه عمل جراحی خطرات و عوارضی را در پی دارد. عوارض و خطرات تایپلاستی عبارتند از:

 • خطرات بیهوشی
 • خونریزی
 • عفونت
 • عدم تقارن
 • درد
 • عدم بهبودی کامل زخم‌ها

 

 • ترومبوز ورید عمقی
 • عوارض ریوی و قلبی
 • نکروز چربی
 • بی‌حسی
 • شُل شدن پوست
 • فقدان پوست یا تغییر رنگ آن
 • به وجود آمدن اِسکارهای ناخوشایند

 

ممکن است برای رفع این مشکلات نیاز به انجام جراحی اصلاحی باشد.

نتایج لیفت ران

نتایج جراحی لیفت ران در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا فوراً قابل مشاهده است، اما نتایج نهایی پس از چند ماه و با از بین رفتن کامل ورم‌ها قابل مشاهده خواهد بود.

 

با کمک جراحی زیبایی لیفت ران می توان پوست شل و افتاده و چربی های اضافی ناحیه ران را تا حد زیادی

اصلاح نمود.

عوامل متعددی منجر به شل شدگی و افتادگی پوست ناحیه ران می شود. افزایش یا کاهش ناگهانی وزن، افزایش سن، قرار گرفتن در معرض مستقیم نور آفتاب و ژنتیک شخص از جمله این عوامل است که به دنبال

آن ها الاستیسیته پوست کاهش می یابد.

در قسمت داخلی ران ها، شل شدگی و افتادگی پوست شایع تر است. در حالت مطلوب، قسمت داخلی ران ها صاف، کشیده و بدون شل شدگی است و لایه خفیفی از چربی در سطح داخلی آن وجود دارد.

وقتی بدن دچار تغییرات وزنی می شود و پوست حالت کشسانی خود را از دست می دهد، چربی هایی که در سطح داخلی ران ها وجود دارند با یکدیگر برخورد می کنند و چین و چروک هایی در سطح پوست دیده می شود. جراحی لیفت ران با دو روش لیپوساکشن یا حذف چربی های اضافی و حذف پوست اضافی ران ها،  مشکلات ایجاد شده در سطح پوست را بهبود می بخشد.

دو تکنیک جراحی لیفت ران

در جراحی لیفت داخلی ران ها، دو تکنیک اسکار کوتاه و اسکار عمودی وجود دارد.

در تکنیک اسکار کوتاه، یک برش افقی بر روی کشاله ران ایجاد می شود، اسکار در محل تلاقی ران و لگن قرار می گیرد و تنها یک سوم شل شدگی و افتادگی پوست داخلی ران رفع می شود.

در تکنیک اسکار عمودی، یک برش در طول ران ایجاد می کنند و اسکار هم در امتداد طول ران قرار می گیرد که در کل قسمت داخلی ران تا زانوها، شل شدگی و افتادگی بهبود می یابد. به عبارت دیگر، اسکار در این نوع جراحی از محل اتصال قسمت داخلی ران تا لگن شروع شده و تا کمی بالاتر از زانوها ادامه می یابد.

 

در تکنیک اسکار عمودی، پوست اضافی بیشتری نسبت به تکنیک اسکار کوتاه برداشته می شود و تغییرات روی پوست بهتر و قابل توجه تر است.

در هر دو تکنیک اسکار کوتاه و اسکار عمودی، چربی های اضافی با استفاده از روش لیپوساکشن حذف می شود.

لیپوساکشن در جراحی لیفت ران

در افرادی که خاصیت کشسانی پوست حفظ شده، با انجام لیپوساکشن و خارج کردن مقدار مشخصی چربی می توان شل شدگی ران ها را برطرف کرد، اما در صورتی که پوست حالت کشسانی خود را از دست داده باشد، لیفت ران هم به همراه لیپوساکشن انجام می گیرد.

جراحی لیفت ران برای چه افرادی مناسب می باشد؟

عمل جراحی لیفت ران محدودیت سنی ندارد و بر روی تمام افرادی که سلامت کامل دارند، انجام می گیرد. افراد سیگاری باید حداقل دو هفته قبل از جراحی لیفت ران و در دوران نقاهت خود از کشیدن سیگار خودداری کنند. به افرادی که شل شدگی و افتادگی پوست در یک سوم ابتدایی بخش داخلی ران ها وجود دارد، تکنیک اسکار کوتاه که اصطلاحا به آن مینی لیفت ران می گویند، پیشنهاد می شود. تکنیک اسکار عمودی یا جراحی لیفت ران برای کسانی که شل شدگی و افتادگی پوست در طول کل ران می باشد، مناسب است. شل شدگی پوست این افراد، اغلب به دلیل کاهش وزن شدید و ناگهانی و یا قرار گرفتن تحت عمل جراحی اتفاق افتاده است. خیلی از افرادی که می خواهند جراحی لیفت ران انجام دهند به اشتباه تصور می کنند که با تکنیک اسکار کوتاه و یا جراحی مینی لیفت ران، کل قسمت های داخلی ران کشیده می شود. اما باید دقت داشت که این جراحی تنها یک سوم ابتدای ران را ترمیم می کند.

در جراحی لیفت ران یک اسکار عمودی و بلند که پوست ران به کمک آن صاف و کشیده می شود در بدن باقی می ماند که با پوشیدن لباس های کوتاه و بالای زانو به راحتی دیده می شود.

این مسائل، باید در جلسه مشاوره توسط پزشک جراح مطرح شود و مورد بررسی قرار بگیرد تا بیمار در نهایت بتواند تصمیم درستی برای انتخاب نوع جراحی خود بگیرد.

اما وجود اسکار عمودی در بدن برای خیلی از افراد قابل پذیرش است زیرا در عوض به ران هایی صاف، خوش فرم و کشیده دست می یابند.

در عمل های جراحی زیبایی، جای اسکار یا زخمی کوچک در سطح پوست می ماند. این مورد که اثر و زخم به جا مانده از جراحی زیبایی در کوچکترین و کم ترین حد ممکن باشد، به هنر و مهارت جراح متخصص پلاستیک بستگی دارد.

دوران نقاهت جراحی لیفت ران

بیماران بعد از انجام این عمل باید در منزل استراحت کنند و فقط فعالیت های سبکی مانند استحمام کردن و تلوزیون دیدن داشته باشند. انجام فعالیت های بدنی سنگین تر از هفته چهارم بعد از عمل جراحی مجاز می باشد. مقداری تورم و کبودی در ناحیه ای که تحت عمل جراحی بوده به وجود می آید که به مرور زمان و با بهبود بیمار کمرنگ می شود و از بین می رود.

بیمار ممکن است دردهای خفیف تا متوسط را احساس کند که با تجویز داروهای مسکن توسط پزشک کاهش می یابد و کنترل می شود.

بعد از انجام عمل جراحی لیفت ران لازم است بیمار به مدت شش ماه و به طور مرتب با پزشک خود ملاقات داشته باشد تا پزشک بر وضعیت بیمار و میزان پیشرفت و بهبودی او نظارت کند.

بخیه ها یک هفته بعد از انجام عمل جراحی توسط پزشک کشیده می شوند. برای خروج موادی مانند زخم یا خون که در زیر پوست جمع می گردد، لوله ای کوچک و نازک در محل تعبیه می شود که مدتی بعد از عمل آن را بر می دارند.

هزینه جراحی لیفت ران چگونه است؟

هزینه جراحی لیفت ران مانند تمام جراحی های زیبایی متفاوت است و به عواملی مانند تجربه و مهارت پزشک متخصص و خدمات بیمارستانی که عمل جراحی در آن انجام می گیرد، بستگی دارد. هزینه بیهوشی، هزینه داروها و هزینه آزمایش ها را هم باید در نظر داشت.

آیا نتایج حاصل از عمل لیفت ران پایدار می ماند؟

نتایج حاصل از جراحی لیفت ران طولانی مدت و ثابت می باشد. طبیعی است که با افزایش سن، سفتی بدن کاهش می یابد. اما اگر خود شخص مراقبت هایی داشته باشد، مثلا ورزش کند و وزن خود را ثابت نگه دارد، بهبودی اش پایدارتر خواهد بود.