مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا
نکاتی که بعد از تزریق بوتاکس باید بدانید

آنچه باید بعد از تزریق بوتاکس بدانید

برای اطمینان شما و دستیابی به بهترین نتایج از درمان توسط تزریق بوتاکس، تیم مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا راهنمایی برای نکات بعد از تزریق بوتاکس برای شما گردآوری کرده‌ است.

مشاوره رایگان

تهران، بلوار کاوه جنوبی، نبش بهار جنوبی، ساختمان آکسا، پلاک۲، طبقه۶، واحد ۱۸     ۲۶۶۰۲۹۰۰ ۲۶۶۰۱۹۰۰

میزان تزریق بوتاکس چقدر است؟

شرایط هر فرد متفاوت است و بوتاکس برای تمام افراد دارای اندازه‌ی مشخص و یکسان، نیست؛ اندازه‌گیری دوز صحیح برای انجام دقیق بوتاکس و سلامت خود بیمار بسیار مهم است. مردان به دلیل داشتن عضلات بزرگتر نسبت به زنان نیاز به دوز بالاتری دارند؛ بنابراین جنسیت بیمار نیز در میزان تزریق تفاوت ایجاد می‌کند. برای یک عمل زیبایی مانند درمان خطوط اخم، ممکن است بین ۱۰ تا ۴۰ واحد تزریق بوتاکس نیاز باشد.

آیا با تزریق بوتاکس می‌توان تمام چین و چروک‌ها را از بین برد؟

بوتاکس چین و چروک‌هایی که در اثر منقبض شدن عضلات صورت عمیق می‌شوند مانند خط اخم و چین و چروک دور چشم را را از بین می‌برد. چروک‌هایی که از شل شدن و افتادگی پوست ناشی می‌شوند به درمان با بوتاکس واکنش نشان نمی‌دهند.

روش تزریق بوتاکس

در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا ابتدا متخصص پوست و مو ناحیه‌ای که قرار است تحت درمان قرار بگیرد را با شوینده الکلی کاملاً تمیز می‌کند. تزریق بوتاکس به طور کلی معمولاً بدون درد است؛ اما با این حال اگر بیمار به درد حساس باشد، پزشک از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کند تا بیمار کاملاً احساس راحتی کند. پزشک متخصص ابتدا از بیمار می‌خواهد عضله‌های صورت خود را منقبض کند تا بتواند محل دقیق تزریق بوتاکس را مشخص کند سپس با دقت مقدار بسیار اندکی از شل‌کننده عضلانی بوتاکس مخصوص عضله‌های صورت را در نقاطی که محل آنها را با معاینه دقیق حرکات عضلات صورت تعیین کرده به وسیله سوزن بسیار ظریف برای جوانسازی تزریق می‌کند. مدت زمان درمان به تعداد ناحیه‌های تحت درمان بستگی دارداما معمولا تزریق بوتاکس ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. اگر بی‌حسی اعمال نشده باشد، بیمار سوزش ملایمی هنگام تزریق حس خواهد کرد. بیمار بلافاصله پس از تزریق می‌تواند فعالیت‌های معمول روزمره خود را بدون مشکل ادامه دهد تنها اگر تزریق در ناحیه پیشانی انجام شده باشد، بیمار برای مدت کوتاهی دچار سردرد خواهد شد.

انواع بوتاکس

قبل از هر چیز باید گفت عنوان انواع بوتاکس دقیق نیست و عبارت دقیق‌تر آن "انواع بوتولونیم توکسین" است. اما از آنجایی که در ایران و البته سایر نقاط جهان اکثرا و به اشتباه بوتولینیوم توکسین با نام بوتاکس شناخته می‌شود، عنوان فوق برای این بخش انتخاب شده است. تمامی برند‌های این محصول؛ فرمول‌های مشابهی از باکتریوم کلستریدیوم بوتولینوم تیپ A هستند، اما روش استفاده همه آنها یکسان نیست و باید گفت نتیجه عملکرد همه آنها به طور موقت باعث فلج شدن عضلات و در نتیجه کاهش چین و چروک‌ها می‌شود. برندهای مختلفی برای تولید بوتولونیم وجود دارد که مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا در اینجا به معرفی اجمالی آنها می‌پردازد.

تزریق بوتاکس

بوتاکس :Botox

اولین بار که بوتولینیوم توکسین در جهان به صورت دارو عرضه شد با نام تجاری بوتاکس توسط شرکت آمریکایی آلرگان وارد بازار شد بنابراین اکثرا بوتولینیوم توکسین را با نام بوتاکس می‌شناسند در حالی که بوتاکس تنها نام تجاری یکی از انواع بوتولینیوم توکسین است. از آنجایی که کارخانه سازنده بوتاکس در آمریکا است، هیچ‌گاه این نوع دارو به صورت رسمی و از طریق شرکت‌های پخش و توزیع دارویی وارد ایران نشد. این نوع بوتولینیوم توکسین ۱۰۰ واحدی است.

تزریق دیسپورت

دیسپورت :dysport

اولین برند تجاری بوتولینیوم توکسین که به شکل قانونی و رسمی وارد ایران شد و دارای مجوزهای لازم بین‌المللی دارو و مجوزهای وزارت بهداشت بود. این دارو در دو ویال ۵۰۰ و ۳۰۰ واحدی است و ساخت کشور انگلیس می‌باشد. بهترین نوع بوتولینیوم توکسین موجود در ایران می‌باشد و دارای ماندگاری بالا همچنین عوارض جانبی کم است و از بسیاری جهات به بوتاکس شباهت دارد.

تزریق نرونوکس

نرونوکس : Neuronox

ساخت کارخانه دارویی معتبر در کشور کره جنوبی است. از لحاظ دوز و شکل ویال‌ها، شبیه بوتاکس آمریکایی است و ویال‌های ۵۰ و ۱۰۰ واحدی دارد. دارای مجوز وزارت بهداشت و درمان است و از طریق کانال‌های رسمی و قانونی در ایران توزیع و پخش می‌شود. نام‌های دیگر این برند Botulift , Siax , Cunox , Medytoxin است که در سایر کشورها مجوز گرفته. کیفیت این ماده بالا و عوارض جانبی آن کم است.

تزریق کانیتوکس

کانیتوکس :Canitox

کانیتوکس از سم بوتولینوم حاصل شده و بیشتر برای درمان انواع چین و چروک صورت از جمله خطوط لبخند، چین و چروک پیشانی، خطوط پاکلاغی و خطوط اخم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع بوتولینیوم توکسین معمولا قیمت مناسب‌تر است. بعضی از این توکسین‌ها دارای مجوز اداره بهداشت نمی‌باشند و به صورت قاچاق وارد ایران می‌شود. از نام‌های دیگر آن می‌توان به کنیتوکس، انیتوکس،درماتوکس، لینوریز، ریفاین نام برد. شرایط نگهداری این محصول در یخچال (دمای ۴- درجه سانتی گراد) نگهداری می‌شود.

تزریق زئومین

زئومین : Xeomin

زئومین برای درمان لفارواسپاسم (پلک زدن بی‌اختیار) و خطوط اخم متوسط تا شدید مورد تائید قرار گرفته و قابل استفاده است. فرمول جدیدی از بوتولینیوم تیپ A زئومین است که در آن از پروتئین مرکب استفاده نمی‌کنند و حذف شده است. زئومین از باکتری سازنده بوتولیسم ساخته شده است. سمی که به وسیله بوتولینوم ترزیق می‌شود با متوقف‌کردن فعالیت عصبی در عضله باعث کاهش موقت فعالیت عضلانی می‌شود.

تزریق مسپورت

مسپورت : Masport

اخیرا بوتولونیوم توکسین ایرانی با نام تجاری مسپورت وارد بازار شده است این نوع توکسین مجوز وزارت بهداشت را دارد و توسط مراکز دانشگاهی معتبر کشور کیفیت و ایمنی آن مورد تایید قرار گرفته. از لحاظ واحدها و قدرت دارویی مشابه نوع انگلیسی اما قیمت آن پایین‌‍تر است. کاربرد مسپورت به طور موقت خط‌های اخم متوسط تا شدید بین دو ابرو را درمان می‌کند.

دوران بهبودی

پس از انجام تزریق بوتاکس از بیمار خواسته می‌شود برای جلوگیری از پخش شدن بوتاکس به مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت از فعالیت‌های بدنی سنگین و مالش دادن ناحیه تزریق خودداری کند. ورم، کبودی یا قرمزی محل تزریق طبیعی است و معمولاً پس از چند ساعت برطرف می‌شود، البته این عوارض در صورت حساسیت پوستی بالای بیمار ۲۴ تا ۴۸ ساعت استمرار خواهد داشت.
برای گرفتن بهترین نتیجه از تزریق بوتاکس توصیه‌های زیر را رعایت کنید:
•از حرکت دادن شدید یا ماساژ دادن ناحیه درمان شده خودداری کنید، مگر آن که پزشک دستور دیگری داده باشد.
•تا ۲۴ ساعت از انجام ورزش‌های سنگین خودداری کنید.
•به مدت ۷۲ ساعت از قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا گرما خودداری کنید.
•از مصرف مقادیر بالای نمک بپرهیزید تا دچار تعریق زیاد نشوید.
•سعی کنید صورت را هنگام خوابیدن رو به بالا بگیرید و سر را نیز اندکی بالا بگذارید تا از ایجاد ورم جلوگیری کرده باشید.
•در صورت متورم بودن صورت هر یک ساعت یک بار کمپرس سرد را به مدت ۱۵ دقیقه روی محل تزریق قرار دهید.

ماندگاری و تاثیرگذاری نتایج

طبق مطالعات به دست آمده در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا نتیجه نهایی تزریق بوتاکس به عامل‌های متعددی چون شدت خطوط و چین و چروک‌ها، اندازه عضله‌های زیر چروک‌ها و مقدار بوتاکس تزریق شده بستگی دارد. شایان ذکر است که نتایج به تدریج پس از ۳ تا ۵ روز قابل مشاهده است، اما نتیجه نهایی بوتاکس صورت پس از دو هفته کاملا مشخص می‌شود.

پزشک خوب تزریق بوتاکس

در حالی که ممکن است تزریق بوتاکس راحت به نظر برسد، اما در واقع یک روش تخصصی پزشکی است که نیاز به آموزش پزشکی در زمینه‌ی آناتومی و فیزیولوژی عضلات، اعصاب و رگ‌های خونی صورت دارد. در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا پزشک معتبر و متخصص برای تزریق بوتاکس انتخاب شده است تا در طول درمان مراجعان آسوده باشند و خطر هر گونه عوارض جانبی برای شما عزیزان به حداقل برسد.
پزشکان مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا به خوبی می‌دانند برای تزریق بوتاکس دقیقا کجا و به چه اندازه‌ای تزریق کنند؛ اگر بوتاکس در محل درست تزریق شود باعث برطرف شدن چروک‌ها خواهد شد، اما اگر به اندازه‌ی چند میلی‌متر جابه‌جا تزریق کند، می‌تواند باعث بسته شدن چشم یا افتادگی ابرو شود؛ همچنین در صورت استفاده ناصحیح، ممکن است به نظر برسد که بیمار یک سکته مغزی جدی داشته است. توجه داشته باشید هنگامی که به دنبال درمان بوتاکس هستید انتخاب یک پزشک متخصص یا جراح واجد شرایط و آموزش دیده اهمیت بسزایی دارد.

هزینه بوتاکس

هزینه تزریق بوتاکس به شدت عارضه، مقدار و نوع بوتاکس و هزینه پزشک بستگی دارد.

  فرم مشاوره تزریق بوتاکس

  مشاورین مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا اطلاعاتی کامل و دوستانه در اختیار شما قرار می‌دهند. ما در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا ابتدا پوست و موی شما را ارزیابی می‌کنیم، سپس درباره تاریخچه پزشکی شما گفتگو می‌کنیم تا اطمینان حاصل شود که شما برای درمان مناسب هستید و به هر سوالی که ممکن است در مورد درمان داشته باشید پاسخ می‌دهیم. سپس ما جلسات خود را با توجه به تایم شما تنظیم می‌کنیم، تا بهترین نتایج ممکن را دست آوریم.

  پرسش شما به‌صورت کاملاً ناشناس در سایت مطرح خواهد شد.

  مقالات مفید در زمینه تزریق بوتاکس

  همه چیز درباره ی بوتاکس میگرن
  تزریق بوتاکس

  تزریق بوتاکس میگرن

  در رابطه با بوتاکس میگرن چه می دانید؟ یکی از شایع ترین بیماری های مغز و اعصاب سردرد های میگرنی می باشد. این بیماری حالتی را به بیماری دست می دهد که انگار یک بمب ساعتی در سر او در…

  forough khademi
  alarm_on
  ۵دقیقه
  تزریق ژل یا بوتاکس
  تزریق بوتاکس

  تزریق همزمان ژل و بوتاکس؛ راه حلی بهتر برای جوانسازی

  هرچند که تزریق ژل راه‌حلی کاربردی و آسان برای از بین بردن چین و چروک‌های صورن و جوان‌سازی آن است اما تزریق همزمان بوتاکس، ماندگاری و نتیجه بخشی آن را افزایش می‌دهد. در این مقاله به چگونگی این مساله می‌پردازیم.

  forough khademi
  alarm_on
  ۳دقیقه
  لیفت یا بوتاکس
  عمل زیبایی لیفت

  لیفت یا بوتاکس؛ کدام بهتر است؟

  حتما تا به حال پیش آمده که وقتی از افراد مختلف، راه حلی را برای رفع افتادگی پوست تان پرس و جو کرده اید، لیفت صورت یا بوتاکس را به شما پیشنهاد کرده اند. این دو روش بسیار مفید هستند…

  forough khademi
  alarm_on
  ۵دقیقه

  در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  *