مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا

لایه‌برداری شیمیایی

ما پیشرفته‌ترین متدهای لایه‌برداری شیمیایی به همراه
کارآزموده‌ترین پرسنل را برای رفاه حال شما فراهم کرده‌ایم.

مشاوره

تهران، بلوار کاوه ، بالاتر از دولت ، نبش بهار جنوبی ، پلاک۲ ، واحد۱۸ ۲۶۶۰۲۹۰۰ ۲۶۶۰۱۹۰۰

لایه‌برداری شیمیایی

پاک‌سازی و پیلینگ شیمیایی پوست (chemical peeling) یکی از قدیمی‌ترین درمان‌های زیبایی در جهان است و افراد از آن برای کمک به داشتن پوستی صاف‌تر و زیباتر استفاده می‌کردند. امروزه لایه‌برداری‌های شیمیایی پوست به خاطر جوابگویی سریع و سرپایی بودن انجام روش، از محبوبیت زیادی برخوردار هستند. از لایه‌برداری و پیلینگ شیمیایی پوست برای جوان و شاداب کردن پوست‌های چین‌وچروک دار، لکه‌دار و آفتاب‌ سوخته استفاده می‌کنند. سه نوع عمده از پیلینگ پوست موجود می‌باشد و هرکدام از مزایای منحصربه‌فردی برای پوست برخوردار است. لایه‌برداری شیمیایی سبک، جای جوش و بافت پوست را بهتر می‌کند و اثرات آفتاب‌ سوختگی را کاهش می‌دهد. لایه‌بردار شیمیایی متوسط نیز برای بهتر شدت آکنه و جوش تأثیر دارد، همچنین چین‌وچروک‌های روی پوست را صاف‌تر و لکه‌های پوستی مانند لکه‌های پیری را برطرف می‌کند. لایه‌برداری شیمیایی عمیق پوست برای درمان پوست آفتاب‌سوخته، از بین بردن چین‌وچروک‌های عمیق و از بین بردن توده‌های پیش سرطانی تأثیر دارد.

لایه‌برداری شیمیایی - کلینیک پوست و مو رخ ارا

در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا

روش‌های جوان‌سازی و زیبایی پوست صورت و بدن ازجمله پاک‌سازی و لایه‌برداری شیمیایی انجام می‌شود. پزشک می‌تواند مشخص کند که کدام نوع لایه‌برداری شیمیایی برای شما مناسب است. استفاده از خدمات اختصاصی لایه‌برداری شیمیایی پوست صورت هم‌اکنون در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا در دسترس همگان می‌باشد. به‌این‌ترتیب شما می‌توانید از دسترسی سریع به جلسات مشاوره با کارشناسان متخصص ما برخوردار شده و از محیط منحصربه‌فرد و تجهیزات پیشرفته این کلینیک برای رفع مشکلات پوستی همچون چین‌وچروک، خطوط ریز ایجادشده و تغییر رنگ پوست خود استفاده نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص لایه‌برداری شیمیایی یا رزرو نوبت در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۲۶۶۰۱۹۰۰۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰ تماس حاصل فرمایید.

کاربردهای لایه‌برداری شیمیایی

درمان چین و چروک - میکرونیدلینگ

درمان چین و چروک

درمان اسکار (جای زخم و جراحت) - میکرونیدلینگ

درمان اسکار (جای زخم و جراحت)

درمان سوختگی - میکرونیدلینگ

درمان سوختگی

درمان استرچ مارک (ترک‌های پوستی) - میکرونیدلینگ

درمان استرچ مارک (ترک‌های پوستی)

نتیجه دلخواه شما؛ پوستی شفاف و درخشان.

آفتاب سوختگی پوست

درمان منافذ باز پوست- میکرونیدلینگ

درمان منافذ باز پوست

رفع تیرگی و لکه‌های پوستی - میکرونیدلینگ

رفع تیرگی و لکه‌های پوستی

درمان شل‌شدگی و افتادگی‌پوست- میکرونیدلینگ

درمان شل‌شدگی و افتادگی‌پوست

عملکرد لایه‌برداری شیمیایی

لایه‌برداری شیمیایی پوست روشی برای لایه‌برداری پوست است که در آن از محلول شیمیایی روی پوست استفاده می‌شود تا لایه‌های بالایی پوست برداشته شود. پوستی که بعد از لایه‌برداری شیمیایی رشد می‌کند نرم‌تر و جوان‌تر خواهد بود. لایه‌برداری شیمیایی پوست با عمق کم، بافت پوست را تقویت می‌کند و چروک‌های صورت را کاهش‌ می‌دهد. نتایج لایه‌برداری پوست ابتدا خیلی واضح نیست اما با تکرار درمان مشخص تر خواهد شد. در لایه‌برداری شیمیایی، یک محلول شیمیایی روی پوست مالیده می‌شود و به آن اجازه داده می‌شود که خوب در آن نفوذ کند. پس از گذشت یک تا ۱۴ روز، برحسب اینکه محلول تا چه عمقی در پوست نفوذ کرده باشد، لایه‌های پوست برداشته می‌شود. این پروسه بخشی از پوست را به روشی کاملاً کنترل شده تخریب می‌کند تا پوست جدید بتواند به جای آن رشد کند. مواد شیمیایی که برای این منظور استفاده می‌شود، مواد لایه‌برداری شیمیایی نامیده می‌شوند. لایه‌برداری شیمیایی پوست به منظور رفع چین‌و‌چروک‌های صورت، تغییر رنگ پوست و روشن شدن پوست و رفع اسکار انجام می‌شود و عموما لایه‌برداری بر روی پوست صورت انجام می‌شود. لایه‌برداری شیمیایی پوست می‌تواند به تنهایی یا همراه با سایر روش‌های جوان‌سازی پوست انجام شود.

عملکرد لایه‌برداری شیمیایی

انواع روش های لایه برداری شیمیایی

لایه‌ برداری سطحی

خفیف‌ترین نوع لایه‌برداری شیمیایی است که می‌توان آن را روی همه نوع پوست اعمال کرد. در لایه‌برداری سطحی معمولاً از مایعی استفاده می‌شود که حاوی اسید بسیار رقیق و ملایم است که در اکثر موارد اسید گلیکولیک می‌باشد. گاهی اوقات نیز از یخ خشک (دی اکسید کربن جامد) استفاده می‌شود.

لایه‌ برداری متوسط

این نوع لایه‌برداری نسبت به لایه‌برداری سطحی عمیق‌تر در پوست نفوذ می‌کند و منجر به سوختگی درجه دو پوست می‌شود. اسید تریکلورواستیک (TCA) مهم‌ترین عامل و ماده لایه‌برداری است که در لایه‌برداری متوسط از آن استفاده می‌شود. این لایه‌برداری را می‌توان با استفاده از محلول‌های مختلف شیمیایی انجام داد که در آخر از TCA استفاده می‌شود.

لایه‌ برداری عمیق

این نوع لایه‌برداری در لایه‌های مختلف پوست رسوخ می‌کند و سوختگی درجه دو در پوست ایجاد می‌کند. این نوع لایه‌برداری فقط بر روی پوست صورت انجام می‌گیرد. ممکن است از لایه‌برداری عمیق برای پوست‌های تیره تر استفاده نشود چون باعث چروک شدن پوست می‌شود. در اکثر موارد این نوع لایه‌برداری فقط یک مرتبه صورت‌ می‌گیرد.

چگونگی انجام لایه‌برداری شیمیایی

پیلینگ و لایه‌برداری شیمیایی در مطب پزشک، کلینیک جراحی یا بیمارستان توسط یک متخصص انجام می‌گیرد. اگر از نوع پیلینگ عمیق پوست استفاده می‌شود، برای آرامش بخشی بیمار از روش سدیشن یا آرام‌بخشی در خواب استفاده می‌کنند. پزشک پوست بیمار را تمیز می‌کند و در صورت نیاز از یک ماده‌ی بی‌حسی موضعی روی ناحیه‌ای که قرار است درمان انجام گیرد، استفاده می‌شود .پزشک سپس محلول پیلینگ یا لایه‌برداری را روی پوست بکار می‌برد. این محلول طبق شرایط و اهداف موردنظر هر بیمار ساخته می‌شود. در اغلب موارد، در هنگام استفاده از مواد پیلینگ روی پوست، بیمار سوزش یا سوزن سوزن شدن بر روی پوست خود احساس می‌کند. بعدازآنکه محلول لایه‌برداری برای مدت‌زمانی تعیین‌شده روی پوست قرارگرفته شود، آن را با آب پاک می‌کنند. سپس یک روغن تسکین‌دهنده روی پوست می‌زنند، معمولاً بعد از پیلینگ عمیق پوست از یک‌لایه‌ی ضخیمی از وازلین استفاده می‌شود. پزشک سپس دستورالعمل‌هایی را جهت مراقبت‌های بعد از لایه‌برداری به بیمار می‌دهد و ممکن است داروهای مسکنی را برای تسکین درد بعد از درمان تجویز کند، خصوصاً اگر از لایه‌برداری عمیق پوست استفاده‌ شده است. بسته به وضعیت پوست بیمار و عمق پیلینگ پوست، ممکن است برای رسیدن به نتایج موردنظر، به چند جلسه‌ی لایه‌برداری نیاز باشد.

قبل و بعد لایه برداری شیمیایی

مواد لایه برداری شیمیایی

گلیکولیک اسید

لایه‌بردار گلیکولیک اسید یک لایه‌بردار شیمیایی سطحی می‌باشد که فراتر از لایه اپیدرمال یا لایه‌های خارجی‌تر پوستی نفوذ نمی‌کند. این نوع لایه‌بردارها از نیشکر استخراج می‌شوند. طبیعت کوچک مولکول گلیکولیک اسید اجازه نفوذ عمیق‌تر به حفره‌های پوستی را می‌دهد و سپس سلول‌های پوستی مرده را خارج می‌کند، بنابراین ظاهر پوست را بهبود می‌بخشد. این نوع لایه‌بردار سطحی ممکن است فقط کمک به کاهش جای جوش‌های کوچک کند و همچنین بعضی از قرمزی‌های همراه با جای جوش را کاهش دهد.

تریکلوراستیک اسید

تریکلوراستیک اسید به عنوان لایه‌بردار متوسط می‌باشد، که نیاز به زمان ریکاوری کمتری نسبت به لایه‌بردارهای شیمیایی عمیق‌تر دارد. در هر صورت، این نوع لایه‌بردار، قادر است بصورت عمیق‌تری نسبت به لایه‌بردارهای سطحی در پوست نفوذ کند، و ظاهر خطوط صورت، لکه‌ها و رنگدانه‌های غیرطبیعی مانند نقاط ایجاد شده در اثر آسیب آفتاب، را کاهش می‌دهد. همچنین این نوع لایه‌بردار، در حذف جای جوش‌ها موثر است و برای پوست‌های تیره‌تر گزینه درمانی خوبی می‌باشد، چراکه این نوع لایه‌بردار تمایل کمتری در ایجاد عوارض جانبی رنگدانه‌های غیر‌طبیعی که توسط لایه‌بردارهای عمیق‌تر مانند لایه‌بردار فنول ایجاد می‌شوند، دارد.

فنــــول

لایه‌بردار شیمیایی فنول یکی از لایه‌بردارهای قوی موجود می‌باشد و باید تحت نظارت پزشک مصرف شود. این لایه‌بردار قوی در لایه‌های عمیق‌تر پوست، فراتر از اپیدرمیس تا زیر لایه درمیس نفوذ می‌کند و برای اثر، نیاز به یک تا دو ساعت زمان دارد. این لایه‌بردار ظاهر جای جوش آتروفیک، که جای زخم حفره‌ای در صورت هستند، را بهبود می‌بخشد. در هر صورت، از آنجا که مصرف این لایه‌بردار فقط هنگام آسیب جدی پوست می‌باشد، بسیار مهم است که فرد از عوارض جانبی آن مانند از بین رفتن رنگ پوست و عفونت، آگاه باشد.

مراقبت‌های قبل از لایه‌برداری شیمیایی

اگر تصمیم به انجام لایه‌برداری شیمیایی پوست گرفتید لازم است به موارد زیر توجه داشته باشید:
 • مصرف داروهای ضدویروس: اگر سابقه ابتلا به عفونت هرپس و ایجاد تبخال در اطراف دهان دارید، پزشک قبل و بعد از لایه‌برداری شیمیایی داروی ضدویروس را نسخه خواهد کرد تا از بروز عفونت ویروسی جلوگیری شود.
 • استفاده از لوسیون گلایکولیک: اگر بخواهید لایه‌برداری شیمیایی پوست با عمق کم انجام دهید پزشک دو هفته قبل از انجام لایه‌برداری شیمیایی استفاده از لوسیون گلایکولیک اسید را به شما توصیه می‌کند. استفاده از لوسیون گلایکولیک به شما کمک می‌کند تا متوجه حساسیت نسبت به گلایکولیک در خودتان شوید.
 • استفاده از کرم رتینوئید: اگر قرار بر انجام لایه‌برداری شیمیایی کم‌عمق تا متوسط باشد پزشک استفاده از کرم رتینوئید را از قبل توصیه می‌کند تا زمان درمان کوتاه شده و فرایند بهبود تسریع شود.
 • استفاده از مواد سفیدکننده: پزشک ممکن است استفاده از مواد سفید کننده (هیدروکینون) و کرم رتینوئید را قبل و بعد از لایه‌بردار شیمیایی به شما توصیه کند تا از تیره شدن پوست جلوکیری کند.
 • استفاده از ضدآفتاب: مهم است که حداقل تا چهار هفته قبل از انجام لایه‌برداری شیمیایی از ضد آفتاب استفاده کنید تا از پیگمنتاسیون نامنظم در نواحی تحت درمان پیشگیری شود. در مورد محافظت مناسب با پزشک مشورت کنید.
 • پرهیز از برخی درمان‌های زیبایی و برخی انواع محصولات مو بر: حدود یک هفته قبل از لایه‌برداری، وکس کردن یا استفاده از محصولات مو بر را قطع کنید. هفته قبل از انجام لایه‌برداری شیمیایی از سفید کردن، ماساژ یا اسکراب صورت بپرهیزید.

مراقبت‌های بعد از لایه‌برداری شیمیایی

بعد از لایه‌برداری شیمیایی با هر عمقی برای پاک کردن و مرطوب کردن پوست باید از دستورات پزشک پیروی کنید و از پمادهای محافظت‌کننده استفاده کنید. بعد از لایه‌برداری شیمیایی با عمق کم پوست تحت درمان قرمز، خشک و کمی تحریک شده خواهد بود، اگر چه این تاثیرات با هر بار تکرار درمان کمتر قابل رویت می‌شود. پزشک پمادهای محافظتی مانند ژل پترولیوم را برای آرام کردن پوست به شما پیشنهاد خواهد کرد. حدود هفت روز بعد از لایه‌برداری با عمق اندک پوست جدید ایجاد‌ می‌شود. پوست جدید ممکن است به طور موقت تیره تر و یا روشن تر از حد نرمال باشد. بعد از لایه‌برداری شیمیایی با عمق متوسط پوست تحت درمان قرمز و متورم خواهد بود. شما ممکن است احساس سوزش در پوست داشته باشید. پزشک از پماد محافظتی مانند ژل پترولیوم برای تخفیف علائم استفاده خواهد کرد. برای راحتی می‌توانید از پنکه و یا بسته یخ استفاده کنید. مسکن‌های غیرنسخه‌ای مانند ایبوپروفن و ناپروکسن می‌تواند در کاهش درد موثر باشد. مدتی بعد باید به پزشک مراجعه کنید تا علائم بهبود در شما بررسی شود.

مادامی که تورم و التهاب پوست کاهش می‌یابد پوست تحت درمان ممکن است تیره‌تر باشد و یا ممکن است پوسته پوسته شود و یا این که لکه‌های قهوه‌ای روی پوست ظاهر شود. پوست تحت درمان حدود پنج تا هفت روز بعد از لایه‌برداری شیمیایی پوست جدید را ایجاد می‌کند، اما ممکن است قرمزی تا چند ماه باقی بماند. بعد از لایه‌برداری عمیق پوست شما قرمزی و تورم شدیدتری را تجربه خواهید کرد. شما احتمالا احساس سوزش خواهید داشت و پلک ممکن است متورم باشد. پزشک از بانداژ ضد آب برای درمان پوست استفاده خواهد کرد. ممکن است مسکنی نیز برای شما تجویز شود. خوابیدن به صورت طاق باز (semireclined position) می‌تواند به تخفیف تورم کمک کند. پوست تحت درمان ظرف دو هفته بعد از انجام لایه‌برداری عمیق پوست جدید را می‌سازد اگر چه کیست‌ها و یا نقطه‌های سفیدی ممکن است تا چند هفته وجود داشته باشد. قرمزی ممکن است تا چند ماه ادامه داشته باشد. پوست تحت درمان ممکن است تیره‌تر و یا روشن‌تر از حد نرمال باشد. شما ممکن است ترجیح دهید مدت زمان بهبودی را در منزل سپری کنید. وقتی پوست جدید نواحی تحت درمان را پوشش داد‌ می‌توانید با آرایش کردن قرمزی‌ها را بپوشانید.

لایه‌برداری شیمیایی در یک نگاه

بهترین نتیجه

بهترین نتیجه

۱-۳ جلسه درمانی

قیمت لایه‌برداری شیمیایی

قیمت

شروع از ۱۵۰۰۰۰ تومان

زمان درمان لایه‌برداری شیمیایی

زمان درمان

شروع از ۳۰ دقیقه

میزان تخصص لایه‌برداری شیمیایی

میزان تخصص

دکتر، متخصص

تایم استراحت لایه‌برداری شیمیایی

تایم استراحت

۲-۵ روز کاری

نتایج و تاثیرگذاری لایه‌برداری شیمیایی

نتیجه به دست آمده از لایه‌برداری شیمیایی تاحدودی به عمق لایه‌برداری بستگی دارد. لایه‌برداری سطحی می‌تواند تخریب‌های ناشی از نور خورشید یا پیری پوست را کاهش دهد اما آن‌را به کلی از بین نمی‌برد. نتیجه لایه‌برداری ممکن است تا مدتی آشکار نشود، و وقتی ظاهر شود، ممکن است خیلی خفیف و جزئی باشد. معمولاً برای ایجاد همان تاثیری که فرد می‌خواهد باید لایه‌برداری‌های مکرر انجام گیرد.
لایه‌برداری متوسط می‌تواند برای یک‌دست کردن تفاوت‌های رنگدانه پوست و همچنین کاهش چین‌و‌چروک‌ها و آثار تخریب‌های نور خورشید مفید باشد. برای دست یافتن به بهترین نتیجه پس از ۳ تا ۶ ماه نیاز به درمان دوباره است. یک بار لایه‌برداری عمیق پوست چین‌و‌چروک‌های آن را از بین برده و پوست را می‌کشد. تاثیر این لایه‌برداری معمولاً شگفت‌آور است. به طور کلی، فرد دیگر قادر به لایه‌برداری عمیق مجدد پوست خود نخواهد بود.
نوع پوستتان، مراقبت‌های قبل و بعد از لایه‌برداری از پوستتان، میزان تجربه پزشک، و شیوه زندگیتان پس از عمل نیز می‌تواند بر نتیجه کار تاثیر بگذارد. برخی از انواع مشکلات پوستی خیلی بهتر به لایه‌برداری شیمیایی واکنش می‌دهند. افرادی که پوست روشن‌تری دارند و پس از عمل کمتر در معرض آفتاب قرار می‌گیرند، نسبت به افرادی که پوست تیره‌تر دارند و زمان زیادی را زیر نور آفتاب می‌مانند، معمولاً به مراتب نتیجه بهتری کسب می‌‌کنند. قبل از اینکه تصمیم بگیرد لایه‌برداری شیمیایی روی پوستتان انجام دهید، حتماً درمورد نتیجه‌ای که از عمل می‌خواهید با پزشک‌تان مشورت کنید. تغییر در رنگ و بافت پوست که به واسطه بالا رفتن سن و قرار گرفتن در معرض آفتاب ایجاد می‌شود، معمولاً پس از لایه‌برداری شیمیایی همچنان ادامه می‌یابد. لایه‌برداری شیمیایی نمی‌تواند راه حل دائمی برای این گونه مشکلات پوستی باشد.

لایه برداری شیمیایی - مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا

مزایای لایه‌برداری شیمیایی

لایه‌برداری شیمیایی پوست برای بازیابی جوانی و شادابی آن و نیز بهبود وضعیت ظاهری پوست مفید است. این روش را می‌توان برای جوان کردن پوست اطراف چشم‌ها و دهان و به‌ طور کلی در ناحیه صورت، گردن، دست‌ها، بازو و سینه نیز مورداستفاده قرار داد. امکان استفاده از این روش برای کاهش جای باقیمانده از جوش یا زخم بر روی پوست، از بین بردن اثرات باقیمانده از جراحت‌های پوستی، کاهش خطوط و چین‌وچروک‌های پوست، از بین بردن مشکلات مربوط به تغییر رنگ پوست، لکه‌های ایجادشده بر روی پوست و سایر موارد مانند آن وجود دارد.

عوارض لایه‌برداری شیمیایی

لایه‌برداری شیمیایی پوست می‌تواند عوارض جانبی متفاوتی را در پی داشته باشد. از جمله عوارض لایه‌برداری پوست عبارت است از:

 • قرمزی: روند نرمال بهبودی حاصل از لایه‌برداری شیمیایی پوست عبارت است از بهبود قسمت‌های قرمز پوست بعد از لایه‌برداری. قرمزی پوست بعد از لایه‌برداری عمیق ممکن است تا چند ماه ادامه داشته باشد.
 • اسکار:به ندرت پیش می‌آید که لایه‌برداری شیمیایی پوست سبب ایجاد اسکار یا زخم شود (معمولا در بخش‌های پایینی صورت). آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای استروئیدی می‌تواند ظاهر این اسکارها را بهتر کند.
 • تغییر در رنگ پوست: لایه‌برداری شیمیایی پوست می‌تواند سبب شود پوست تحت درمان تیره‌تر از حد نرمال شود (هایپرپیگمنتاسیون) یا بالعکس ناحیه تحت درمان روشن‌تر از حد نرمال باشد (هایپوپیگمنتاسیون). هایپرپیگمنتاسیون بعد از لایه‌برداری سطحی شایع‌تر است در حالی که هایپوپیگمنتاسیون بعد از لایه‌برداری عمیق شایع‌تر می‌باشد. تغییر در رنگ پوست نیز در افرادی شایع است که پوست تیره‌تری دارند و می‌تواند دائمی باشد.
 • عفونت: لایه‌برداری شیمیایی پوست می‌تواند سبب فعالیت ویروس هرپس شود (ویروسی که سبب ایجاد تبخال یا زخم سرد می‌شود). به ندرت پیش می‌آید که لایه‌برداری شیمیایی پوست بتواند منجر به عفونت باکتریایی یا قارچی شود.

هزینه لایه‌برداری شیمیایی

هزینه درمان با روش لایه‌برداری شیمیایی به نوع لایه‌برداری مناسب با توجه به شرایط فرد بستگی دارد. به همین خاطر همواره به افراد بیمار توصیه می‌شود از جلسات مشاوره رایگان با متخصصان مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا استفاده کرده و از بهترین روش لایه‌برداری مناسب برای خود و نیز هزینه لایه‌برداری پوست به‌طور دقیق مطلع شوند.

  فرم مشاوره لایه‌برداری شیمیایی

  مشاورین مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا اطلاعاتی کامل و دوستانه در اختیار شما قرار می‌دهند. ما در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا ابتدا پوست و موی شما را ارزیابی می‌کنیم، سپس درباره تاریخچه پزشکی شما گفتگو می‌کنیم تا اطمینان حاصل شود که شما برای درمان مناسب هستید و به هر سوالی که ممکن است در مورد درمان داشته باشید پاسخ می‌دهیم. سپس ما جلسات خود را با توجه به تایم شما تنظیم می‌کنیم، تا بهترین نتایج ممکن را دست آوریم.

  پرسش شما به‌صورت کاملاً ناشناس در سایت مطرح خواهد شد.

  مقالات مفید در زمینه لایه‌برداری شیمیایی

  کربن لیزر
  پوست

  کربن لیزر

  کربن لیزر یک انقلاب در زمینه درمان با لیزر بوده که روشی کاملا بدون درد با حداقل عوارض جانبی می‌باشد. این روش بسیار مناسب برای افراد دارای پوست چرب، سرسیاه، منافذ پوستی بزرگ (پوست پرتقالی) و آکنه صورت می‌باشد

  forough khademi
  alarm_on
  ۱دقیقه
  ویدیو

  آموزش تهیه موم طبیعی اپیلاسیون [تماشا کنید]

  موم طبیعی برای پاکسازی پوست، یکی از قدیمی‌ترین روش‌ها برای این کار است طی این روش تا مدتی طول می‌کشد تا موها دوباره از ریشه رشد کنند. البته که این روش درد دارد و برای کسانی که پوست حساس دارند…

  forough khademi
  alarm_on
  ۱دقیقه
  ویدیو

  ۱۰ ماسک طبیعی برای پوست صورت [تماشا کنید]

  پوست ما نیاز به توجه زیادی دارد تا جوان و شفاف بماند. جوانسازی پوست صورت کار ساده‌ای نیست و شما نمی‌توانید روند طبیعی پیری را متوقف کنید، اما می‌توانید بااستفاده از ماسک‌هایی که طی این ویدیو تیم زیبایی مجموعه تخصصی…

  forough khademi
  alarm_on
  ۲دقیقه

  سوالات متداول

  • ۱.تفاوت لایه‌برداری شیمیایی و میکرودرم ابریژن چیست؟
   باوجود طیف گسترده و مختلفی از تکنیک‌های پاکسازی پوست صورت در دنیای امروز، این نکته قابل‌ درک است که اکثر مشتری‌ها اغلب گیج شوند که کدام تکنیک بهتر از همه برای آن‌ها مؤثر خواهد بود. بیماران معمولاً درباره‌ی مزایای مربوط به لایه‌برداری یا پیلینگ شیمیایی پوست و میکرو درم ابریژن دچار سردرگمی می‌شوند. بارزترین تفاوت بین پیلینگ شیمیایی و میکرو درم ابریژن این است که میکرو درم ابریژن یک روش غیر شیمیایی است و سمباده کشیدن واقعی نقایص از روی سطح پوست آن‌ها را برطرف می‌سازد. درحالی‌که برنامه جلسات درمانی میکرودرم ابریژن و پیلینگ متوسط پوست ازجمله مواد لایه‌برداری اسید گلیکولیک مشابه هم هستند، پیلینگ‌های پیشرفته‌تری وجود دارند که تنها به یک جلسه درمان نیاز دارند. اگرچه پیلینگ‌های شیمیایی عمیق پوست مانند پیلینگ فنول نیز به زمان بهبودی بیشتری نسبت به میکرودرم ابریژن و پیلینگ‌های خفیف‌تر نیاز دارند. همچنین برخلاف روش میکرودرم ابریژن، پیلینگ عمیق پوست رنگ واقعی پوست را در طی فرایند بلیچینگ (سفیدکنندگی) تغییر می‌دهد. به همین دلیل، بیمارانی که رنگ پوست طبیعی آن تیره است، می‌توانند کاندیدای بهتری برای میکرو درم ابریژن باشند.
  • ۲.تفاوت لایه‌برداری شیمیایی با لیزر چیست؟
   تعیین مزایا و معایب لیزر پوست در مقابل پیلینگ یا لایه‌برداری پوست کمی دشوارتر خواهد بود و این به خاطر ماهیت نسبتاً جدید روش لیزر پوست می‌باشد. اگرچه بسیاری از پزشکان ادعا دارند که نتیجه‌ی بهبودی پوست بعد از لیزر لزوماً با نتیجه‌ی مشاهده‌شده از پیلینگ و میکرودرم ابریژن برابر می‌باشد. لیزر به پزشک اجازه می‌دهد تا نقایص و عیوب پوستی مشخصی را با دقت بسیار بیشتری نسبت به لایه‌برداری پوست مورد هدف قرار دهد.
  • ۳.آیا می‌توان لایه‌برداری شیمیایی پوست را برای نواحی دیگری به‌ غیر از صورت انجام داد؟
   اگرچه پیلینگ عمیق (فنول) تنها برای صورت مناسب است، اما از ترکیب بخصوصی از مواد شیمیایی به‌کاررفته در پیلینگ‌های متوسط و خفیف پوست می‌توان نواحی دیگری از بدن را نیز درمان کرد. محلول شیمیایی که برای پیلینگ پوست نواحی از بدن بکار برده می‌شود معمولاً از ترکیب اسید تری کلرواستیک (ماده اصلی تشکیل‌دهنده در پیلینگ عمیق و متوسط) و اسید گلیکولیک (ماده اصلی تشکیل‌دهنده در پیلینگ متوسط) می‌باشد. محلول مورد استفاده برای پیلینگ پوست بدن معمولاً کمی قوی‌تر از محلول‌های پیلینگ سبک یا متوسط برای پوست صورت ساخته می‌شود، اگرچه کمی ضعیف‌تر از محلول فنولی است که برای پیلینگ عمیق پوست به‌کاربرده می‌شود. مانند پیلینگ پوست صورت، پیلینگ پوست بدن نیز برای از بین بردن لکه‌های آفتاب‌سوختگی، لکه‌های پوستی و بهبود و صافی بافت پوست انجام می‌شود. همچنین می‌توان از آن برای کاهش خطوط بارداری استفاده کرد.
  • ۴.آیا در حین انجام لایه‌برداری شیمیایی پوست، از تکنیک آرام‌بخشی در خواب استفاده می‌کنند؟
   برای انجام پیلینگ عمیق پوست از بی‌حسی موضعی به همراه یک آرام‌بخشی (سدیشن) نسبی یا کلی استفاده می‌شود. برای پیلینگ‌های سبک و متوسط، به هیچ بی‌حسی یا آرام‌بخشی نیاز نیست، گرچه ممکن است بیماری برای کاهش درد، بی‌حسی موضعی یا یک آرام‌بخشی خفیفی را درخواست کند.
  • ۵.آیا پیلینگ یا لایه‌برداری شیمیایی پوست درد دارد؟
   به‌طورکلی در طی انجام لایه‌برداری سبک یا متوسط، بیمار تنها کمی احساس سوزن سوزن شدن روی پوست دارد. بعد از پایان درمان، پزشک ممکن است برای کاهش هرگونه درد و ناراحتی، داروهایی مسکنی را تجویز کند.
  • ۶.آیا واقعاً در لایه‌برداری شیمیایی پوست برداشته می‌شود؟
   در روش پیلینگ یا لایه‌برداری پوست، برای کاهش یا برطرف کردن ظاهر تعدادی از نقایص و مشکلات پوستی، لایه‌های خارجی پوست برداشته می‌شوند. بعدازاینکه بیمار تحت درمان پیلینگ پوست قرار گرفت، لایه‌هایی که تحت درمان قرارگرفته‌اند به‌تدریج پوسته‌پوسته و جدا می‌شوند و یک لایه‌ی تازه‌ای از پوست پدیدار خواهد شد.
  • ۷.کاربرد لایه‌برداری شیمیایی برای رفع آکنه چیست؟
   محلول‌های پیلینگ مخصوصی موجود می‌باشند که برای درمان جوش‌ها و از بین بردن لکه‌های جوش مؤثر می‌باشند. پیلینگ‌های سبک پوست که با استفاده از یک محلول تشکیل‌شده از اسیدهای الفاهیدروکسی (AHA) انجام می‌شوند، می‌توانند برای درمان جوش مؤثر واقع شوند. یک محلول AHA کم قدرت را می‌توان با یک محلول شستشوی صورت ترکیب کرد و این محلول را می‌توان به‌عنوان بخشی از مراقبت‌های روزانه‌ی پوست استفاده کرد.
  • ۸.در طی لایه‌برداری شیمیایی چه اتفاقی می‌افتد؟
   قبل از اینکه لایه‌برداری شیمیایی انجام شود، بعضی از بیماران نیاز به مراقبت دو تا چهار هفته‌ای قبل از لایه‌برداری دارند. این مراقبت می‌تواند نتیجه‌ای بهتر برای بیمار داشته باشد و عوارض جانبی بلقوه را کاهش دهد. پزشک به شما در مورد ضرورت انجام دادن یا ندادن این کار خواهد گفت. در روزی که شما لایه‌برداری را انجام می‌دهید، ابتدا باید برای این درمان آمادگی داشته باشید. این آمادگی شامل تمیز کردن کامل پوست می‌شود. اگر شما یک لایه‌برداری عمیق می‌خواهید انجام دهید، باید بیهوشی عمومی بگیرید، که شما را می‌خواباند. لایه‌برداری عمیق در یک محیط جراحی انجام گیرد. بعد از آمادگی شما، پزشک شما لایه‌برداری را به سرعت و یکنواخت انجام خواهد داد. پزشک شما بدقت از پوست شما مراقبت می‌کند تا لایه‌ها را دقیقا در زمان مناسب بردارد. با یک لایه‌برداری عمیق، یک قسمت کوچک پوست شما در یک نوبت درمان می‌شود. این کار اثر روی قلب و ریه‌های شما را کاهش می‌دهد. بعد از اینکه لایه‌برداری تمام شد، پوست شما آنطوری که لازم است درمان می‌شود. بیمارانی که لایه‌برداری متوسط را انجام می‌دهند شاید نیاز به کمپرس سرد و بدنبال آن استفاده از لوسیون یا کرم برای نرم کردن پوست شان لازم باشد. اگر شما لایه‌برداری عمیق انجام داده اید، زخمی که ایجاد می‌شود نیاز به پانسمان دارد.
  • ۹.چه مراقبت‌هایی بعد از لایه‌برداری شیمیایی باید انجام دهیم؟
   پزشکان برای اینکه بیمارانشان نتیجه بهتری از درمان بگیرند، توصیه‌های زیر را به بیمارانشان می‌کنند: استفاده از نرم‌کننده مستقیما روی پوست تا پوست نرم و مرطوب بماند. اگر پوست شما خشک و ترک خورده شود، می‌تواند زخم شود. اگر پوست شما سوزش، خارش یا متورم شود با پزشک خود تماس بگیرید. مالیدن و خاراندن پوستی که لایه‌برداری شیمیایی شده می‌تواند عقونت کند. در داخل و خارج از خانه پوست خود را برنزه نکنید. پوست شما بخوبی التیام نمی یابد. بعد از بهبود پوست تان، از کرم ضدآفتاب استفاده کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا نتیجه بدست آمده پایدار بماند.
  • ۱۰.آیا واقعاً در لایه‌برداری شیمیایی پوست برداشته می‌شود؟
   در روش پیلینگ یا لایه‌برداری پوست، برای کاهش یا برطرف کردن ظاهر تعدادی از نقایص و مشکلات پوستی، لایه‌های خارجی پوست برداشته می‌شوند. بعدازاینکه بیمار تحت درمان پیلینگ پوست قرار گرفت، لایه‌هایی که تحت درمان قرارگرفته‌اند به‌تدریج پوسته‌پوسته و جدا می‌شوند و یک لایه‌ی تازه‌ای از پوست پدیدار خواهد شد.
  • ۱۱.آیا باید وقفه‌ای بین درمان باشد؟
   بعد از لایه‌برداری متوسط یا عمیق، شما نیاز به زمان دارید. برای لایه‌برداری عمیق شیمیایی لازم است به مدت دو تا سه هفته در خانه پوست شما احیا شود.
  • ۱۲.چه مدتی طول می‌کشد تا لایه‌برداری شیمیایی به نتیجه برسید؟
   زمانی که پوست شما بهبود یابد، شما نتیجه را مشاهده می‌کنید. زمان بهبودی حدودا از یک روز برای روشن کردن و یا لایه‌برداری متوسط تا چهارده روزاست و زمان ییشتری برای لایه‌برداری عمیق لازم است. برای گرفتن نتیجه مطلوب شما از لایه‌برداری برای روشن کردن یا لایه‌برداری متوسط، شما ممکن است سه تا پنج جلسه نیاز به لایه‌برداری داشته باشید.
  • ۱۳.چه مدتی طول می‌کشد تا نتیجه نهایی لایه‌برداری شیمیایی حاصل شود؟
   بیشتر نتایج دائمی نیستند چون پوست ما به پیر شدن ادامه میدهد. اگر پوست شما از نور خورشید صدمه زیادی دیده و یا پیش آگهی سرطانی به نام AKS نوعی پیش آگهی سرطان پوست که به علت در معرض نور خورشید قرار گرفتن ایجاد می‌شود که اگر درمان نشود به سرطان پوست منجر می‌شود رشد کرده باشد، احتمالا پوست شما لکه‌های جدید و افزایش آنرا روی پوست خود خواهید داشت.
  • ۱۴.عوارض جانبی احتمالی لایه‌برداری شیمیایی چیست؟
   لایه‌برداری شیمیایی را اگر یک پزشک با تجربه انجام دهد، عوارض جانبی کم است. بعضی از بیماران دچار عوارض جانبی می‌شوند: قرمزی ماندگار که ممکن است ماهها طول بکشد. تیره شدن پوست بطور موقت. روشن تر شدن پوست (در لایه‌برداری متوسط و عمیق) زخم (خیلی نادر است زمانی که لایه‌برداری توسط متخصص پوست انجام گیرد).
  • ۱۵.چه زمانی تکرار لایه بردرای شیمیایی بی خطر است؟
   برای بدست آوردن نتیجه ماندگار، شما می‌توانید لایه‌برداری شیمیایی کم و متوسط را تکرار کنید. متخصص پوست به شما می‌تواند بگوید که چند بار می‌توانید درمان را تکرار کنید. هر شخصی فقط می‌تواند یک بار لایه‌برداری عمیق داشته باشد.

  در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  *