مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا

پی آر پی

ما پیشرفته‌ترین تکنولوژی پی آر پی به همراه
کارآزموده‌ترین پرسنل را برای رفاه حال شما فراهم کرده‌ایم.

مشاوره

تهران، بلوار کاوه ، بالاتر از دولت ، نبش بهار جنوبی ، پلاک۲ ، واحد۱۸ ۲۶۶۰۲۹۰۰ ۲۶۶۰۱۹۰۰

پی آر پی (PRP)

پی آر پی (Platelet Riched Plasma )، گونه‌ی جدیدی از پزشکی ترمیمی است که از خون خود بیمار استفاده می‌کند؛ در این روش جزء پلاسمای سرشار از پلاکت پس از استخراج شدن، تغلیظ می‌شود و سپس مجدداً به منظور جوانسازی دوباره‌ی پوست وارد بدن می‌شود.
پلاکت‌ها در قابلیت توقف خونریزی بدن و بازسازی سلول‌ها و رگ‌های خونی آسیب دیده‌ی بدن نقشی حیاتی را ایفا می‌کنند. پلاکت‌ها از موادی به نام فاکتورهای رشد تشکیل می‌شوند که سلول‌های بدن را فعال و مجدداً جوان می‌کنند.
پلاکت‌های تغلیظ شده در پی آر پی بخش قابل توجهی از پروتئین‌های زیست‌فعال را، از جمله فاکتورهای رشد PDGF و VEGF شامل می‌شوند. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که این فاکتورهای رشد آغازگر ترمیم شتاب یافته‌ی بافت هستند، و بر طبق مشاهده‌های کارشناسان بر جوان‌سازی پوست نیز اثر مثبت دارند. فاکتورهای رشد در زمان آزاد شدن، ترمیم بافت، آنژیوژنزیس (تشکیل مویرگ‌ها)، و تولید کلاژن را بهبود می‌بخشند.

پی آر پی - کلینیک پوست و مو رخ ارا

در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا

طیف وسیعی از تکنیک‌ها و عمل‌های جوانسازی پوست همچنین ترمیم و کاشت مو را ارائه می‌دهیم که از آن جمله می‌توان به جوانسازی پوست و کاشت مو به روش پی آر پی اشاره کرد. تمامی این عمل‌ها به دست متخصصان برجسته کشور و به شیوه‌ای منحصر به فرد و متناسب با وضعیت شما انجام می‌شود. متخصصین ما در جلسه مشاوره رایگان درباره تمامی جنبه‌های درمان توضیح می‌دهند و شما را از بهترین روش درمان، نتایج مورد انتظار، عوارض احتمالی و توصیه‌های پس از درمان آگاه می‌کنند. برای دریافت مشاوره درباره نحوه محاسبه هزینه‌های پی آر پی و یا رزرو وقت قبلی در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۲۶۶۰۱۹۰۰۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰ تماس حاصل فرمایید.

کاربردهای پی آر پی (PRP)

علاوه بر موارد زیر همچنین می‌توان از پی آر پی (PRP) به منظور تسریع روند بهبودی به طور مستقیم بر روی زخم‌های کهنه، زخم‌های دیابتی، ترک‌های پوستی، پس از لیزرهای لایه‌برداری و مواردی از این قبیل اسپری نمود. لازم به ذکر است که به منظور ارتقای کیفی پوست صورت و افزایش شادابی آن می‌توان از پی آر پی (PRP) به تنهایی یا مخلوط با ماسک‌ها و ژل‌ها به طور موضعی استفاده کرد.

جوانسازی پوست صورت با پی آر پی

جوانسازی پوست صورت

جوانسازی دست با پی آر پی

جوانسازی دست

رفع چین و چروک با پی آر پی

رفع چین و چروک

از بین بردن آکنه با پی آر پی

از بین بردن آکنه

نتیجه دلخواه شما؛ پوستی جوان و بدون چین و چروک.

از بین بردن زخم های ناشی از بریدگی، سوختگی و غیره با پی آر پی

از بین بردن زخم های ناشی از بریدگی، سوختگی و غیره

رفع خطوط اخم یا خنده با پی آر پی

رفع خطوط اخم یا خنده

از بین بردن پف و تیرگی دور چشم با پی آر پی

از بین بردن پف و تیرگی دور چشم

کاشت مو و تقویت مو با پی آر پی

کاشت مو و تقویت مو

عملکرد پی آر پی (PRP)

خون شامل پلاسما و عناصر جامد معلق در پلاسما یعنی گلبول های قرمز و سفید و پلاکت هاست. پلاکت ها اجسام کروی یا بیضوی کوچکی هستند که از قطعه قطعه شدن سیتوپلاسم سلول هایی به نام مگاکاریوسیت در مغز استخوان حاصل می شوند. در هر میلیمتر مکعب از خون انسان ۱۵۰ تا ۴۰۰ هزار پلاکت وجود دارد. نقش اصلی پلاکت ها جلوگیری از خون ریزی رگ ها بوسیله تشکیل توده پلاکتی و کمک به ترمیم جدار عروق می باشد. در واقع پلاکت ها در پاسخ به آسیب بافتی و پارگی عروق با ایجاد پلاک پلاکتی و لخته منجر به هموستاژ شده و سپس با ترشح پروتئین های خاصی، ترمیم بافتی را سبب می شوند که شامل: کموتاکس سلول ها، پرولیفراسیون و تمایز سلول ها، حذف بافت آسیب دیده، ایجاد هروق و ماتریکس خارج سلولی و بازسازی بافت آسیب دیده است.
در واقع در فرایند ترمیم و بازسازی پلاکت ها بازیگر و تامین کننده اصلی فاکتورهای مورد نیاز می باشند. با توجه به توضیحات فوق چنانچه پلاکت ها به صورت مصنوعی فعال و در موضعی از بدن تزریق شوند، موجب تحریک و شروع پروسه بافت سازی در آن خواهند شد. بطور مثال اگر در کنار فولیکول مو تزریق شوند باعث رویش مجدد و طبیعی مو می گردند و در صورت تزریق در پوست موجب تجدید ساختار آن و رفع چین و چروک، خطوط و غیره خواهند شد. همچنین در استخوان یا غضروف باعث ترمیم شکستگی یا سائیدگی ها می شوند. بنابراین از PRP می توان در درمان بیماری ها و جوانسازی پوست استفاده کرد.

عملکرد پی آر پی - کلینیک پوست مو رخ آرا

انواع روش‌های تزریق پی آر پی (PRP)

انواع تزریق

تزریق مستقیم

انواع تزریق

مزوتراپی بیولوژیک

انواع تزریق

میکرونیدلینگ یا مزوتراپی خشک

انواع تزریق

همراه با لیپو ترانسفر

انواع تزریق

استفاده موضعی

نحوه انجام پی آر پی (PRP)

برای درمان به روش پی آر پی (PRP) در مرحله اول مقدار اندکی حدود ۶۰ سی‌سی از بیمار خون گرفته و سپس برای آماده‌سازی در سانتریفیوژ Harvest قرار داده می‌شود. پس از جداسازی گلبول‌های سفید و قرمز از پلاسمای سرشار از پلاکت سرم موثری به دست می‌آید که ترمیم سلولی را در پوست تحریک می‌کند. متخصصین ما در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا پیش از شروع عمل پوست را به طور موضعی بی‌حس می‌کنند و در صورت تمایل بیمار و ضرورت نداشتن رانندگی وی آرام‌بخش تزریق می‌نمایند. سپس پی آر پی (PRP) و ACell را با هم ترکیب و در ناحیه دریافت‌کننده تزریق می‌کنند. چگونگی واکنش بیماران به عمل متفاوت است و به توانایی ذاتی التیام‌بخشی هر بدن بستگی دارد. بهبود چشمگیری پس از ۲ تا ۳ ماه حاصل می‌شود. عمل را می‌توان با توجه به شدت واکنش بروز یافته هر ۴ تا ۶ ماه یک بار تکرار کرد. کل عمل را می‌توان در مراحل گرفتن ۶۰ میلی‌لیتر خون از بیمار، چرخاندن آن در سانتریفیوژ به منظور جداسازی اجزای تشکیل‌دهنده خون و در نهایت تزریق سرم به دست آمده خلاصه کرد. لازم به ذکر است که خون گرفته شده بسیار اندک است، در زمان اهدا خون حدود ۵۰۰ میلی‌لیتر خون از شما گرفته می‌شود، بنابراین خروج ۶۰ میلی‌لیتر خون از بدن هیچ مشکلی را ایجاد نمی‌کند. همانطور که گفته شد پلاکت‌ها پس از جداسازی با فراورده بیوتکنولوژیک ACell ترکیب می‌شود و سپس این محلول در عملی بدون درد در پوست تزریق می‌شود.

قبل و بعد پی آر پی

مزایای پی آر پی (PRP)

 • با توجه به اینکه از خون خود شخص استفاده می‌شود بنابراین عوارض احتمالی عفونت، انتقال بیماری و پس زدن را ندارد.
 • هیچ نگرانی‌ در مورد غیر استاندارد بودن یا ناشناخته بودن محصول وجود ندارد.
 • پذیرش بسیار زیادی از سوی بیمار دارد.
 • با توجه به وجود کیت مخصوص پروسه کار کاملا استریل است.
 • نیاز به بستری و استراحت ندارد.
 • این درمان تقریبا بی‌درد است و بیمار به راحتی آن را تحمل می‌کند.
 • کم یا زیاد بودن مقدار تزریق خطرناک نیست.
 • یک روش غیرتهاجمی است و خطرات کمی دارد.
 • اثر و ماندگاری طولانی‌تری دارد.
 • دوران نقاهت بعد از جراحی را به طور مشخصی کاهش می‌دهد.
 • نسبت به روش‌های مشابه هزینه زیادی ندارد.
 • از نظر ایمونولوژی خنثی است و هیچ گونه حساسیت یا آلرژی ایجاد نمی‌کند.
 • به روش‌های مختلف قابل استفاده است.
 • در همه نواحی بدن قابل استفاده بوده و محدودیتی در این زمینه ندارد.
 • وجود آنتی‌بادی‌ها در پلاسما به عنوان یک آنتی‌بیوتیک طبیعی عمل می‌کند.
 • هم در زنان و هم در مردان موثر بوده و هیچ نوع محدودیت سنی و جنسی ندارد.

عوارض پی آر پی (PRP)

از آنجایی که ترمیم به روش پی آر پی (PRP) در اصل محلولی با غلظت بالا از سلول‌های خود بدن است که همواره در بدن جریان دارند، عوارض این روشی درمانی بسیار ناچیز است و در صورت استریل بودن محیط و وسائل احتمال بروز عفونت نزدیک به صفر خواهد بود. بنابراین می‌توانید با آسودگی خاطر و بدون نگرانی از تحمل عوارض نامطلوب برای انجام این عمل ایمن و راحت به مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا مراجعه کنید. واکنش آلرژیک یا حساسیت به ندرت مشاهده می‌شود که معمولاً خفیف است و با مصرف قرص‌های ضدحساسیت از بین می‌رود.

نتایج درمان با پی آر پی (PRP)

زمان زیادی است که پی‌آر‌پی در پزشکی برای خواص التیام زخم به رسمیت شناخته شده است. از این رو، به‌طور گسترده‌ای توسط چندین تخصص مختلف پزشکی شامل ارتوپدی، معالجه و درمان امراض پا، دندانپزشکی، جراحی پلاستیک، عروقی و ستون فقرات استفاده می‌شود. در این روش درمانی با استفاده از اجزای خون به‌نام پلاکت‌ها که حاوی فاکتورهای رشد هستند، سلول‌های بدن فعال و نوسازی می‌شوند. این فاکتورهای رشد، زمانی که در بدن تولید می‌شوند، باعث ساخته شدن سلول‌های جدید در جهت جوانسازی پوست می‌شوند.
نتایج درمان در افراد مختلف، متفاوت است که به وضعیت واکنش‌های سلولی فرد بستگی دارد. افراد پیرتر افراد دارای بیماری‌های مزمن، سیگاری‌ها، افراد با تغذیه نامناسب، افرادی که دائما درمعرض نور خورشید قرار دارند و افرادی که از پوست خود مراقبت نمی‌کنند نتایج ضعیفی می‌گیرند.
حدود ۶۰درصد افراد نتایج خوب، ۳۰درصد نتایج متوسط و در ۱۰درصد موارد نتایج ضعیف است. اکثر افراد فقط به یک جلسه درمان نیاز دارند ولی در بعضی افراد یا سنین بالاتر برای گرفتن نتایج بهتر ۴-یک تزریق با فواصل چند ماهه لازم است.

پی آر پی مو - کلینیک پوست مو رخ آرا

هزینه پی آر پی (PRP)

هزینه انجام پی آر پی (PRP) بسته به محدوده، مرکز درمانی، نوع و تعداد کیت مصرفی متغیر خواهد بود. دو نکته بسیار مهم در عمل پی آر پی (PRP) استفاده از کیت‌های مرغوب و آماده‎سازی پی آر پی (PRP) به روش صحیح است تا بالاترین درجه خلوص پلاکت حاصل شده و کمترین آسیب به پلاکت‌ها وارد شود.

خدمات جوانسازی پوست هزینه
پی آر پی با کیت ایرانی
۱،۲۵۰،۰۰۰ تومان
پی آر پی با کیت ایرانی + میکرونیدلینگ
۱،۵۰۰،۰۰۰ تومان
پی آر پی کاشت با کیت ایرانی ۸۰۰،۰۰۰ تومان
پی آر پی مفصل با کیت ایرانی ۱،۸۰۰،۰۰۰ تومان
پی آر پی با کیت خارجی
۱،۸۰۰،۰۰۰ تومان
پی آر پی با کیت خارجی + میکرونیدلینگ
۲،۰۰۰،۰۰۰ تومان
پی آر پی کاشت با کیت خارجی ۱،۳۰۰،۰۰۰ تومان
پی آر پی مفصل با کیت خارجی ۳،۰۰۰،۰۰۰ تومان

  فرم مشاوره پی آر پی (PRP)

  مشاورین مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا اطلاعاتی کامل و دوستانه در اختیار شما قرار می‌دهند. ما در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا ابتدا پوست و موی شما را ارزیابی می‌کنیم، سپس درباره تاریخچه پزشکی شما گفتگو می‌کنیم تا اطمینان حاصل شود که شما برای درمان مناسب هستید و به هر سوالی که ممکن است در مورد درمان داشته باشید پاسخ می‌دهیم. سپس ما جلسات خود را با توجه به تایم شما تنظیم می‌کنیم، تا بهترین نتایج ممکن را دست آوریم.

  پرسش شما به‌صورت کاملاً ناشناس در سایت مطرح خواهد شد.

  PRP چیست؟

  تاکنون روش‌های متعددی برای جوانسازی پوست ارائه شده که با تحریک کلاژن‌سازی و بهبود گردش خون پوستی عمل می‌کنند و از طرفی پر کردن و نگهداری حجم صورت با کمک فیلرها یا پرکننده‌های مصنوعی یا طبیعی مثل تزریق چربی قابل اجرا است؛ اما کاربرد پلاسمای غنی از پلاکت PRP در جوانسازی پوست یک استراتژی درمانی نوین می‌‌باشد که بر اساس فاکتورهای رشد طبیعی مربوط به خود فرد پایه‌ریزی شده است. مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا با بهره‌گیری از تیم پزشکی متخصص و مجرب آماده ارائه هرگونه مشاوره در زمینه پی آر پی PRP می‌باشد.
  برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص پی آر پی صورت یا رزرو نوبت در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۲۶۶۰۱۹۰۰۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰تماس حاصل فرمایید.

  بررسی اجمالی

  PRP چیست
  پلاسمای غنی از پلاکت یا PRP ماده‌ای است که با تزریق آن روند بهبودی تسریع می‌شود. پلاسما بخشی از خون است که حاوی عوامل ویژه یا پروتئین‌هایی است که موجب لخته شدن خون می‌شوند، همچنین دارای پروتئین‌هایی است که موجب رشد سلول‌ها می‌شوند. محققان با جدا کردن پلاسما از خون و غلیظ کردن آن PRP را تولید می‌کنند.
  ایده پشت این موضوع این است که تزریق PRP به بافت‌های آسیب‌دیده بدن را تحریک می‌کند تا سلول‌های جدید و سالمی را تولید کرده تا روند سلامت تسریع شود. چون عوامل رشد بافت بیشتر بر روی رشد تزریقات آماده متمرکز است، محققان فکر می‌کنند که ممکن است با این روش بافت‌های بدن سریع‌تر بهبود یابند.
  این روش درمانی به طور قطعی ثابت نشده و همچنین به عنوان درمان توسط وزارت غذا و داروی ایالات متحده مورد تایید قرار نگرفته است. گرچه ورزشکاران معروفی مانند تایگر وودز و ستاره مشهور تنیس رافائل نادال از این تزریقات برای بهبود جراحات خود استفاده کرده‌اند.

  هدف از تزریق PRPچیست؟


  محققان سعی در استفاده از PRP در موارد کاربردی مختلف دارند، مانند:

  • ریزش مو: دکترها PRP را به جمجه سر تزریق می‌کنند تا رشد مو را افزایش داده و مانع ریزش مو شوند. بر اساس تحقیقی در سال ۲۰۱۴، تزریقات PRP در درمان آلوپسی آندروژنی که معمولاً با عنوان الگوی تاسی مردان نیز شناخته می‌شود، موثر بوده است.
  • آسیب‌های تاندون: تاندون‌ها نوارهایی محکم و ضخیم هستند که ماهیچه را به استخوان پیوند می‌دهند و در صورت آسیب‌دیدگی روند بهبودی آن‌ها آرام است. دکترها از تزریق PRP برای درمان مشکلات شدید تاندونی استفاده کرده‌اند، مشکلاتی مانند: تاندونیت آشیل در قوزک پا یا آرنج تنیس‌بازان و زانوی دوندگان یا درد تاندون پاتلار در زانو.
  • آسیب‌های حاد: دکترها از تزریق PRP برای درمان آسیب‌های ورزشی مانند کشیدگی عضلات همسترینگ یا پیچ‌خوردگی زانو استفاده می‌کنند.
  • ترمیم پس از جراحی: گاهی اوقات دکترها پس از جراحی از تزریقات PRP برای ترمیم تاندون‌های پاره شده (مانند تاندون ماهیچه‌های گرداننده شانه) یا رباط‌ها (مانند رباط صلیبی قدامی یا ACL) استفاده می‌کنند.
  • استئوآرتریت: یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان می‌دهد که برای درمان استئوآرتریت، تزریق PRP از تزریق اسید هیالورونیک (یک درمان سنتی) موثرتر است. گرچه که این آزمایش بر روی گروه کوچکی از ۱۶۰ نفر انجام شده است، بنابراین آزمایشات بزرگتری نیاز است تا بتوانیم نظری قطعی بدهیم.
   مهم است که توجه داشته باشید هنوز به طور قطع ثابت نشده که هیچ‌کدام از این استفاده‌ها نتایجی را در بر داشته باشند.

  چگونه باید برای تزریق PRP آماده شد؟ به طور کلی چند مرحله برای آماده شدن برای PRP وجود دارد.
  تزریق PRP از راه‌های مختلفی انجام می‌شود. برای مثال گاهی اوقات محلول بیحس‌کننده لیدوکائین پیش از تزریق بر روی جمجه اعمال می‌شود. ممکن است نیاز باشد خود را کمی زودتر به جلسه درمان برسانید تا این محلول اعمال شود.
  گاهی اوقت از یک داروی بیهوشی موضعی در ترکیب با PRP استفاده می‌شود تا هرگونه ناراحتی را کاهش دهد. گاهی اوقات دکتر شما PRP را در طول جراحی تزریق می‌کند. در این حالت برای آماده شدن برای تزریق PRP باید توصیه‌های پزشک خود را پیش از جراحی دنبال کنید.

  فرآیند تزریق PRP
  فرآیند معمول PRP بدین ترتیب است:
  ۱- متخصص نمونه‌ای از خون شما را می‌گیرد. مقدار نمونه به محلی که PRP به آنجا تزریق می‌شود بستگی دارد. برای مثال مقدار نمونه‌ای که برای تزریق به جمجمه در یک آزمایش گرفته شد ۲۰ میلی‌لیتر بود که مقدار آن کمی بیشتر از یک قاشق چایخوری است.
  ۲- خون در یک سانتری‌فیوژ قرار می‌گیرد. این دستگاه که با سرعت بالایی می‌چرخد موجب می‌شود تا اجزاء خون از یکدیگر جدا شوند. فرآیند جداسازی ۱۵ دقیقه به طول می‌انجامد.
  ۳- یک تکنسین پلاسمای خون را جدا کرده و آن را برای تزریق به محل مورد نظر آماده می‌کند.
  ۴- دکترها اغلب از تصویربرداری‌هایی مانند سونوگرافی برای مشخص کردن محل دقیق تزریق (مثلاً تاندون) استفاده می‌کنند. سپس دکتر PRP را به محل مورد نظر تزریق می‌کند.
  بر طبق اظهارات مرکز مراقبت‌های پزشکیEmory  این فرآیند معمولاً یک ساعت به طول می‌انجامد.

  هزینه PRP چقدر است؟
  بر طبق اظهارات آکادمی جراحی استخوان آمریکا، طرح‌های بیمه‌ای بسیار کمی برای بازپرداخت هزینه‌های تزریق PRP وجود دارد، به همین دلیل احتمالاً باید همه هزینه‌ها را از جیب خود پرداخت کنید. همچنین هزینه‌های این روش در مکان‌های مختلف متفاوت بوده و به چگونگی استفاده از تزریق نیز بستگی دارد. برخی از هزینه‌ها به طور کلی بدین شرح است :

  • شبکه ABC News 7 در سان‌فرانسیسکو گزارش کرده که هزینه درمان PRP برای ریزش مو در هر جلسه ۹۰۰ دلار و ۲۵۰۰ دلار برای یک مجموعه سه جلسه‌ای است.
  • واشنگتن پست گزارش کرده که تزریق PRP به زانو چیزی بین ۵۰۰ الی ۱۲۰۰ دلار در هر جلسه هزینه دارد.

  شرکت‌های بیمه PRP را یک درمان تجربی می‌دانند. پیش از اینکه این روش فراگیر شود به تحقیقات علمی بیشتری برای اثبات تاثیر آن نیاز است.

  عوارض جانبی بالقوه PRP چیست؟
  چون PRP شامل تزریق ماده‌ای به زیر پوست است، عوارض جانبی بالقوه‌ای نیز وجود دارد. PRP اتولوگ است که یعنی حاوی موادی است که مستقیماً از بدن خود شما گرفته می‌شود. این خطر واکنش آلرژیک را کاهش می‌دهد، خطری که ممکن است داروهای دیگری مانند کورتیزون یا اسید هیالورونیک داشته باشند. گرچه که خود تزریق خطراتی را در پی دارد :

  • عفونت
  • آسیب‌های عصبی
  • درد در محل تزریق
  • آسیب‌های بافتی

  باید در مورد این خطرات بالقوه و تدبیراتی که دکتر برای کاهش آن‌ها اندیشیده است با او صحبت کنید.

  مدت زمان بهبودی تزریق PRP چقدر است؟
  هنگامی که PRP پس از آسیب تزریق می‌شود، دکتر توصیه می‌کند تا نقطه تحت درمان را استراحت دهید. گرچه این توصیه‌ها بیشتر مربوط به آسیب‌هاست تا تزریق PRP. اکثر افراد می‌توانند پس از انجام تزریق‌های PRP به فعالیت‌های روزانه خود ادامه دهند.
  چون هدف تزریق‌های PRP بهبود روند درمان می‌باشد، ممکن است پس از انجام تزریقات متوجه تفاوت فوری و محسوسی نشوید. گرچه پس از چند هفته یا چند ماه شاهد بهبود سریع‌تر یا رشد سریع‌تر موها در ناحیه تحت درمان خواهید بود.

  سوالات متداول

  • ۱.چه افرادی نمی‌توانند از مزیت درمان پی آر پی (PRP) بهره‌مند شوند؟
   هر کسی نمی‌تواند از این نوع درمان بهره‌مند شود. بیماران مبتلا به برخی بیماری‌های پوستی مثل لوپوس، پورفیری یا آلرژی نمی‌توانند از این روش درمانی استفاده کنند. همچنین بیماران مبتلا به سرطان، شیمی‌درمانی، اختلالات متابولیک و سیستمیک شدید و عملکرد غیرطبیعی پلاکت‌ها (یعنی اختلالات خونی) نمی‌توانند تحت درمان با پی‌آرپی قرار گیرند.
  • ۲.مکانیزم روش پی آر پی (PRP) چیست؟
   سلول‌های بنیادی توانایی این را دارند که تبدیل به هر سلولی شوند. برای همین در ارتوپدی برای ترمیم غضروف آسیب‌دیده، مینیسکی پاره شده، روبات صلیب آسیب‌دیده استفاده می‌شود. در پوست‌های آسیب‌دیده مثل سوختگی‌های عمقی، اسکارهای عمیق به‌جای جراحی می‌توان برای درمان از روش پی‌آرپی استفاده کرد. همچنین برای درمان ریزش مو روش پی‌آرپی برای برخی افراد جوابگو است چراکه باعث تحریک فولیکول شده و بعد از آن شروع به بازسازی لایه‌های مختلف پوست می‌کند.
  • ۳.مزیت روش پی آر پی (PRP) در چیست؟
   چون این ماده از خود بیمار گرفته می‌شود، بنابراین امکان انتقال بیماری یا عوارض ناشی از ورود جسم خارجی در بدن مانند عفونت، پس زدن بافت و حساسیت وجود ندارد. به هیچ عنوان خطراتی ازقبیل ایجاد تومور در آن وجود ندارد. اثرات آن می‌تواند تا حدود یک سال باقی بماند. باتوجه به وجود انواع آنتی‌بادی‌ها در پلاسما به‌عنوان یک آنتی‌بیوتیک طبیعی عمل می‌کند.
  • ۴.پی آر پی (PRP) در همه تاثیر دارد؟
   تاثیرات متفاوت است. بعضی‌ها خیلی خوب نتیجه می‌گیرند مثل طب سوزنی بعضی‌ها متوسط و بعضی افراد به نتیجه دلخواه نمی‌رسند. به‌طور دقیق نمی‌توان مشخص کرد مثلا کسی که سیگاری است به‌طور کلی این روش‌های جوانسازی تاثیر چندانی روی او ندارد یا تاثیرشان محدود است. کسی که جلوی آفتاب می‌رود و ضدآفتاب نمی‌زند، استرس بالایی دارد، آب و سبزیجات به اندازه کافی مصرف نمی‌کند، باید بدانند که تمام این روش‌ها باعث می‌شوند که پوستش زودتر آسیب ببیند و با این همه هزینه که کرده، دوباره به نتیجه قبل از درمان بازگردد.کاربرد پی آر پی (PRP)در زیبایی چیست؟
  • ۵.کاربرد پی آر پی (PRP) در زیبایی چیست؟
   هم برای پیشگیری از پیری و هم برای بهبود و جوانسازی پوست صورت، گردن و دست که به‌ علت افزایش سن یا نور آفتاب دچار چین و چروک، تغییر رنگ، شلی و افتادگی شده‌اند به‌کار می‌رود. برای جوانسازی اطراف چشم‌ها و پلک‌ها که سبب کاهش چین و چروک و کاهش سیاهی و کبودی اطراف چشم می‌شود. در ترکیب با تزریق چربی باعث ماندگاری بیشتر چربی در بافت می‌شود. باعث کاهش اسکارهای خفیف محل جوش و جای زخم می‌شود. برای درمان ریزش و کم‌پشت شدن موها و تاحدودی طاسی، روش موثری است. پی آر پی (PRP) عمر موها را طولانی کرد، باعث تقویت فرآیند ترمیم‌پذیری در موهای آسیب‌دیده شده و تحریک و تقویت شکل، قوام و کیفیت در موهای به خواب رفته یا کوچک و کرکی را سبب می‌شود. پی آر پی (PRP) به هیچ عنوان جایگزین پیوند مو نیست و می‌توان پیوند مو را همراه با PRP انجام داد و نتایج بهتری به‌دست آورد.
  • ۶.درمان ریزش مو به روش پی آر پی (PRP) چیست و این روش چگونه عمل می‌کند؟
   روش پی آر پی (PRP) مو یک روش ساده و بدون جراحی و با استفاده از مواد طبیعی است. در ابتدا یک نمونه خون از شما گرفته می‌شود و این خون در لوله آزمایشگاه ریخته شده و لوله آزمایشگاه حاوی خون در دستگاه سانتریفیوژ قرار داده می‌شود. با تقبل هزینه پی آر پی مو و با عملکرد دستگاه سانتریفیوژ پلاکت‌های خونی از دیگر اجزای خون جدا می‌شوند. در این زمان متخصص، پوست سر شما و محل تزریق پلاکت را آماده می‌کند. او پوست سر را ضدعفونی می‌کند و مقداری کرم بی‌حس‌کننده به پوست سر می‌زند. سپس پلاسمای غنی از پلاکت به نواحی از سر که بیشتر دچار ریزش مو شده‌اند، تزریق می‌شود و توسط دستگاه میکرماساژ داده می‌شود تا بدین طریق فولیکول‌های مو تحریک شوند و پلاکت تزریق‌شده بهتر در ریشه‌ی مو نفوذ کند. کل جلسه درمانی PRP موی سر در حدود یک ساعت طول می‌کشد.
  • ۷.آیا تزریق پی آر پی (PRP) روش ایمنی است؟
   روش تزریق پی آر پی (PRP) یک روش کاملاً ایمن است که هیچ‌گونه عوارض و خطرتی ندارد. PRP (پی آر پی) یک روش بدون جراحی و بدون درد است که به‌سادگی انجام می‌شود. پلاسمای حاوی پلاکت، خود یک ماده‌ی ضدمیکروب و یک ضدالتهاب بیولوژیکی است و بنابراین عملکردی دفاعی و ضد عفونت دارد. سال‌های زیادی است که از روش تزریق PRP (پی آر پی) برای درمان زخم‌های مختلف (مانند زخم‌های ارتوپدی، زخم‌های مزمن، سوختگی و جای برش جراحی) استفاده می‌شود و بنابراین واضح است که این روش نه‌تنها عوارضی ندارد بلکه موجب آغاز روند بهبود و بازسازی در بدن می‌شود.
  • ۸.کاندیدای مناسب برای تزریق پی آر پی PRP جهت درمان ریزش مو چه کسانی هستند؟
   در این روش درمانی پزشکان دو نوع ریزش مو را مورد نظر قرار می‌دهند: ریزش موی مزمن (طاسی با الگوی مردانه و زنانه) و ریزش موی شدید (مانند ریزش موی پس از زایمان). در برخی از بیماران، فولیکول‌های مو در قسمت‌هایی که رشد مو ضعیف می‌باشد همچنان در حال فعالیت هستند. این افراد دارای بیشترین شانس بهبودی با تزریق PRP هستند. ولی افرادی که دارای پوست سر صاف و درخشان هستند و سرشان برای مدت زمانی طولانی طاس بوده است، کاندیدای مناسبی برای تزریق PRP نیستند.
  • ۹.نتیجه پی آر پی PRP چه زمانی قابل مشاهده است و چقدر دوام دارد؟
   امکان دارد بین ۶ تا ۱۲ ماه طول بکشد تا متقاضی نتیجه پی آر پی را مشاهده کند. البته در بیشتر افراد پس از ۳ ماه نتایج قابل مشاهده هستند. پیش از پی آر پی از وضعیت موها عکس گرفته می‌شود تا نتایج بعد از درمان مقایسه و بررسی شوند. پس از درمان، جهت حفظ نتـیجه پی آر پی امـکـان دارد افـرادی که دارای ریزش مـوی ارثی متوسط هستند هر ۶ تا ۱۲ ماه یک‌بار به تجـدید پی آر پی نیاز داشته باشند.
  • ۱۰.آیا پس از پی آر پی PRP، بیمار به دوره بهبودی نیاز دارد؟
   پس از پی آر پی، محدودیت خاصی برای فعالیت‌های روزمره وجود ندارد. بیماران می‌توانند چند ساعت پس از درمان حمام کرده و موهای خود را بشویند و یا از نرم‌کننده مو استفاده کنند و ورزش و فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرند. همان‌گونه که قبلاً گفته شد، امکان دارد پس از پی آر پی، التهاب خفیف به صورت قرمز شدن و یا ورم پوست سر برای چند ساعت مشاهده شود. برای حداقل 72 ساعت نبایستی از رنگ‌های شیمیایی قوی استفاده شود و همچنین مو نباید فر شود. استفاده از محصولات موضعی رشد مو مانند ماینوکسیدیل و یا محصولات مشابه در روز پس از پی آر پی مانعی ندارد.
  • ۱۱.آیا تزریق پی آر پی PRP دردناک است؟
   این روش درمانی پس از استفاده از لیدوکائین و انسداد عصبی نسبتاً بدون درد می‌باشد. برای آرامش بیشتر و رفع اضطراب می‌توان از آرام‌بخش‌های خوراکی پیش از تزریق استفاده کرد. مصرف این آرام‌بخش‌ها بسیار توصیه می‌شود و البته در این صورت بایستی یک نفر پس از درمان شخص را به منزل برساند. پیش از تزریق PRP از بی‌حسی موضعی با لیدوکائین جهت بی‌حس کردن پوست سر استفاده می‌شود. بقیه روند درمان نسبتاً بدون درد است.

  در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  *